10 důvodů, proč upřednostnit Zanzibar před jinými exotickými destinacemi
Zejména na zahraničních webech, ale i nejméně jednom českém, se dají najít romantizované důvody plné floskulí a klišé, proč jet na Zanzibar. Já jsem se na to zkusil podívat z té praktičtější stránky a všemožné nicneříkající fráze neopakovat. Avšak jednu často opakovanou frázi i tak zmínit musím. Zanzibar disponuje obrovsky rozmanitou kulturou i historií. Ale to je na samostatný a velký článek, který také v brzké budoucnosti vydám :)
Tímhle článkem se spíše pokusím najít a obhájit několik relevantních a praktickcýh důvodů, proč si právě Zanzibar vybrat jako příští destinaci na svoji dovolenou a dát mu přednost před jiným exotickým útočištěm.
Spojení se safari
První bod nemůže být jiný. Jedna z hlavních komparačních výhod Zanzibaru je úzké propojení s pevninskou Tanzánií (jde o jeden stát - federaci) a tím pádem je ve hře extrémně jednoduchá dosažitelnost safari. Nemusí se řešit žádná další víza, očkování, ani jiné administrativní povinnosti. Prostě si vyberete konkrétní baliček safari (výběr například zde), sednete do letadla a za chvíli koukáte na slony, hrochy, zebry nebo třeba lvy ve volné přírodě a svém habitatu.
Právě možnost vyjet v rámci dovolené na safari, jednodenní i vícedenní, je něco, čím se vaše už tak jedinečná dovolená stane ještě atraktivnější. Navíc objektivně platí, že příležitost navštívit africké safari nikdy nebyla pro našince blíž a finančně i logisticky dostupnější, než je právě aktuální spojení se Zanzibarem.
Vstupní brána do Afriky
Západní Evropa subsaharskou Afriku objevila už před mnoha desítkami let. Nemyslím teď (britské, německé, francouzské či portugalské) koloniální panství, ale její turistický potenciál. Zejména obyvatelé střední Evropy a nebo zemí bývalého východního bloku se dlouho zdráhali černý kontinent navštívit. Ale právě Zanzibar je jednou z několika zemí, které díky své infrastruktuře - nejen turistické, mohou lidem, kteří Africe ještě příliš nedůvěřují a třeba se jí i obávají, ukázat, že obavy už nejsou na místě.
Samozřejmě, stále je několik států, které by ten, kdo chce Afriku teprve začít objevovat, navštívit napoprvé úplně nemusel (například Somálsko, DRK, Mali, Eritrea), ale do téhle party Zanzibar a Tanzánie rozhodně nepatří. Sami uvidíte, jaké výhledy se vám po návštěvě Zanzibaru otevřou. Pak už cesta do JAR, Keni nebo třeba Mosambiku či Namibie nebude vypadat nikterak divoce, ale naopak docela dostupně.
Bezpečnost
Tento bod se pojí s předchozím. Zanzibar je zkrátka bezpečná země, co se kriminality i zdravotních rizik týče. Samozřejmě, nejsme ve střední Evropě, kde rizika nehrozí v podstatě žádná, ale ani tady v srdci starého kontinentu vám 100% záruku v jakémkoliv ohledu nikdo nedá. Vždycky říkám, že když člověk zachovává selský rozum, zbytečně neprovokuje nebo nevyhledává problémy, nic se mu na Zanzibaru nestane.
Osobně jsem za ty roky, které na ostrově působím, žádný konflikt nezažil a ani jsem nemusel řešit žádné zdravotní komplikace. Mám očkování na žlutou zimnici a hepatitidu A a B a to je tak celé. Jasně, občas se stalo, že někdo někomu ukradl peníze nebo třeba mobil, ale to se stává relativně běžně i po celé Evropě, co si budeme.
Extrémně dlouhá sezóna
Každá exotická destinace, kam se jezdí na dovolenou skýtá různě dlouhé období, kdy je vhodné ji navštívit, aby se člověk vyhnul různým deštivým obdobím nebo jiným nepřízním počasí. Zanzibarská sezóna trvá cca 10 měsíců. Ano, je to skoro celý rok. Takhle dlouhá sezóna ve světě moc obdob nemá. Na Zanzibar se můžete v klidu vydat kdykoliv od půlky června do půlky dubna. Evropské léto, tedy červen, červenec a srpen je zanzibarská „zima“. Uvozovky jsem uvedl záměrně, protože zima na místní poměry znamená lepší evropské léto. Přes den je velmi příjemně - není ale extrémní horko, večer se může lehce ochladit a někdy je potřeba si vzít i mikču, avšak i tu velmi sporadicky.
Od září nebo října a dál se teploty i vlhkost vzduchu zvyšuje a pozvolna nastává zanzibarské léto. To vrcholí zejména v prosinci, lednu a únoru, kdy je zároveň sezóna nejvyšší. Březen je ještě pořád hodně na pohodu, duben už může přinést nějaký ten déšť - zejména jeho druhá půlka. Právě ta, celý květen a někdy i první polovina června je pak takzvané období dešťů. Ale ani tahle roční doba neznamená nekonečné provazy vody jako to známe z Asie. I v tuhle dobu se na ostrově dá být, ale je nutné počítat, že vedle hezkého počasí může pršet klidně i celý pobyt. Navíc ne všechny hotely mají v tuhle dobu otevřeno.
Čerstvé ovoce a plody moře
Je libo šťavnatý ananas nebo máslově měkké mango? Tak to jste na Zanzibaru správně. K tomu další kvanta druhů ovoce jako jsou pomeranče, banány, limetky, kokosy plné vody, ale i ty s velkou vrstvou dužiny, papája nebo melouny. Všechno zralé, ten den utržené, bez jakéhokoliv chemického ošetření. To není reklamní vábnička, to je prostě fakt. K dispozici tohle bývá jak v hotelích, tak na trzích a stáncích po celém ostrově. Navíc doslova za pár korun. Jak si vyjednat cenu najdete v článku zde v bodě 12.
Pro milovníky mořských plodů a ryb je Zanzibar místem zaslíbeným. Chceš čerstvou chobotnici nebo humra? Všechno je. K tomu kalamáry nebo langusty? A co takhle mečouna, dorado nebo tuňáka? I to je běžná nabídka místních i hotelových restaurací. Stačí se zeptat na „Catch of the Day“ tedy jaký je úlovek dne a vždycky vám číšník dá odpověď a vždycky si vyberete.
Dostupnost
Na Zanzibar létá několik leteckých společností. Z Prahy přes Dubaj kombinací Emirates a FlyDubai s přestupem v Dubaji, dále Turkish Airlines s přestupem v Istanbulu nebo Qatar Airways s přestupem v Doha. Existují spojení přes Amsterdam s KLM a následně s Kenya Airways přes Nairobi a samozřejmě i některá další. Z Vídně létá Ethiopia Airways s přestupem v Addis Abeba. Zvláště toho posledního se mnoho lidí obává, když zaslechne slovo Etiopie. Sám jsem s nimi letěl dvakrát a společnost i let v economy class je v podstatě stejný jako ve všech výše zmíněných společnostech.
Musím taky ale zmínit, že Zanzibar ještě dostupnějším, než kdy dřív, udělala cestovka Čedok, která na ostrov vypravuje přímé lety. Nutné ale je, koupit si u nich zájezd jako celek. Občas se ale stane, že se právě u téhle CK objeví last minut možnost za velmi nízkou cenu a hotel pak využít ani nemusíte a můžete si jet po své ose úplně jinam a pak se zase s CK vrátit.
Jet lag
Hodně lidí trpí při překonávání mnoha časových pásem takzvaným jet lagem, tedy narušením biorytmů a možnými krátkodobými poruchami spánku. Stává se to zejména při cestách do Karibiku nebo do jihovýchodní Asie. Tohle na Zanzibaru nehrozí. V létě je časový rozdíl jedna hodina, v zimě dvě. Neletíte ani na západ ani na východ, ale v podstatě víceméně jen na jih (skoro kolmo dolů). Takže když například přiletíte večer (ať do destinace nebo domů), jdete spát a druhý den od rána normálně fungujete, aniž byste „pásmovou nemoc“ vůbec zaznamenali.
Významná česká stopa
Je bez debat, že mnoho našinců angličtinu nebo jiný světový jazyk neovládá a proto vyhledává možnost se domluvit rodným jazykem, v tomhle případě česky nebo slovensky. Když jsem na ostrově před lety začínal, česky mluvících nás bylo pár. Z místních v podstatě nikdo. Zejména v době covidu, kdy byly zavřené jiné, zejména asijské destinace, spoustu dalších Čechů a Slováků objevilo, že Zanzibar existuje a najednou je tam Čechoslováků plno.
Navíc se zde nachází i tři české resorty: Tulia, Zuri a White Pardise. Vedle toho i několik dalších menších ubytování spravované právě Čechy nebo Slováky. Další způsob české/slovenské komunikace poskytují samozřejmě cestovní kanceláře prostřednictvím svých delegátů. V neposlední řadě od konce listopadu do března na ostrově funguji i já osobně :) Nabídku místních výletů najdete zde.
Nic není problém
V Evropě dost často narážíme na situace, které jsou svázány pravidly, mnohdy nesmyslnými. A pak neochotu dalších lidí tohle pravidlo na malý moment ohnout, použít tak selský rozum a vyhovět všem, aniž by nastal nějaký problém nebo újma. A čím jdeme víc na „západ“, tím je tohle častější a ještě svázanější.
Na Zanzibaru nic není problém. Kohokoliv se zeptáte, jestli dokáže něco udělat nebo zařídit a dostatečně ho namotivujete, je docela vysoká pravděpodobnost, že vaše přání bude vyslyšeno. Potřebuje se někam dostat? Vždycky existuje někdo, kdo zná někoho, přes kterého to půjde. Člověk samozřejmě musí umět používat zdravý rozum a najít už dopředu hranici toho, co je reálné a co ne a dle toho jednat.
Nekonečná pozitivní energie
Stejně jako v předchozím bodě, v Evropě a v Česku zejména neustále narážíme na znuděné nebo naštvané obličeje. Může za to počasí? Možná. Může ze to klidně i náš životní styl, kdy osobní nebo pracovní výkon je rozhodujícím měřítkem sociálního postavení. V našich podmínkách je to asi tak správně a je to cesta k progresu a kvalitativnímu posunu společnosti, ale je dobré si od toho na chvíli odpočinout a vydat se do míst, kde jsou priority jiné. Kde na všechno je čas, nikdo nic moc neřeší a tím pádem množství stresu ve společnosti je mnohem nižší.
Jasně, každý má problémy. U nás řešíme, zejména ty finanční, popřípadě zdravotní, na Zanzibaru se vedle zdravotních řeší hlavně ty existenční. Přesto však lidé zůstávají usměvaví, veselí a plni pozitivismu a to je přesně to, co v takových destinacích hledáme a čím se nabíjíme.
Vždycky říkám, že kdybych se někdy v životě stal bezdomovcem, což se ostatně může stát úplně komukoliv, kdo tohle právě čte, tak jakýmkoliv způsobem seženu peníze na jednosměrnou letenku na Zanzibar a budu bezdomovec právě tady. Ani jednu noc v roce nezmrznu, jídlo si vždycky nějak seženu a budu v podstatě průměrný občan. Jo, prosím českým bezdomovcům to neříkejte :))