Jak si vybrat vhodné safari?

Obrovská komparační výhoda Zanibaru proti jiným podobným indooceánským destinacím jako jsou Maledivy, Mauricius nebo třeba Seychely, je extrémně jednoduchá možnost zatraktivnit si pobyt návštěvou safari na africké pevnině v Tanzánii.

Jelikož není potřeba zařizování jakýchkoliv dalších víz, neboť platí ta zanzibarská, návštěva safari je proto pro mnoho lidí téma k zamyšlení, protože lepší příležitost se naskytne velmi zřídka. Navíc na Safari není vyžadované žádné očkování a více informací k očkováním najdete zde v bodě 9.

Pokud je safari kvalitně a skutečně profesionálně připravené, kde je o vás od první chvíle luxusně postaráno a nic nevázne, jednoho krásného dne zkrátka sednete na Zanzibaru do letadla a za chvíli už koukáte na slony, lvy nebo žirafy a další příslušníky velké africké fauny.  

Za ty roky, kdy klientům safari připravuji a po celkem více než šedesáti osobních návštěvách různých národních parků (převážně v Tanzánii, ale nejen tam) a cestách v různě kvalitních úrovních, od spaní ve stanech až po prezidentskou vilu ve Four Seasons, myslím, že dokážu relevantně popsat podle čeho a jak si své safari správně vybrat. 

První věc, na kterou člověk zákonitě a zcela přirozené hledí, je cena. Jasně, safari není úplně levná záležitost, avšak i cena je relativní, že? Navíc už nějaký čas neplatí fakt, že návštěva safari je extrémně drahá kratochvíle pro „horních deset“. Právě díky vysoké provázanosti pevninské Tanzánie se Zanzibarem, který je velmi populární destinací Čechů a Slováků (nejen), se možnost navštívit velká africká zvířata ve volné přírodě stalo docela běžným a dostupným zážitkem.

Člověk nemusí vyjíždět na několikadenní cesty, i když takové jsou samozřejmě nejatraktivnější a sám jsem mnoho takových doprovázel a fotografoval. K dispozici jsou cesty třeba i na jeden nebo dva dny. Vždycky říkám, že s přepsáním je zážitek větší, ale ani výpravou na jeden den člověk nic nepokazí. Důležité je však zvolit správný park a místo. Proto například v mé nabídce nenajdete možnost národního parku Mikumi. Ten jsem do své nabídky chtěl také zařadit, ale během půl roku jsem se do něj vypravil za poznáním a na inspekci celkem třikrát a ve všech třech případech to byla bez prominutí skutečně jedna velká katastrofa. Jako jednodenní safari ze Zanzibaru je určitě nejvhodnější cesta do národního parku Selous. 

Pro velkou většinu zájemců o cestu na safari jde o první příležitost v životě a pro mnohé z nich třeba i na mnoho let poslední, proto výběru by mělo být věnováno hodně času. Na řádcích níže se pokusím na “restauračních příkladech” nastínit, jak které safari v mé nabídce vypadá, protože v restauraci jsme určitě všichni byli a lze na tom jednotlivé rozdíly dobře ilustrovat.

Jednodenní Selous je takový pěkný předkrm, vhodné zejména pro zájemce, kteří mají na ostrově krátký pobyt a nechtějí ztratit ani jednu noc ve svém hotelu. Někdo to chce vážně jen ochutnat a nepotřebuje celou porci, je spokojený a stačí mu to. Jiný by rád víc, pro toho je tu například dvoudenní Saadani s přenocováním. Tady už trošku víc přičichne k safari jako takovému, protože se nocuje přímo v parku, tedy něco jako kdybyste si dali malou porci něčeho fakt dobrého a zapili sklenkou šampaňského z Epernay. Sice se toho plně nenajíte, ale už dostáváte víc - tahle varianta je z “malých” safari ta nejpopulárnější.

Pokračujeme například dvoudenním safari Tarangire-Manyara, zde už máte předkrm a hlavní chod. Pokud chcete i dezert, zvolte variantu Ngorongoro-Manyara, avšak pokud byste rádi strávili v restauraci ještě více času a prostředí si užili úplně dosyta je tu kombinace Tarangire-Ngorongoro-Manyara, která je zase nejpopulárnější z “velkých” safari. 

Chcete-li ten nejlepší 350g wagyu steak a ročníkové červené víno, je tu varianta samotného Serengeti. Nicméně milujete-li sedmichodové degustační menu od šéfkuchaře, kde vám navíc someliér napáruje kvalitní ročníkové Bordeaux, zvolte variantu Tarangire-Serengeti-Ngorongoro se závěrem v masajské vesnici a v novém muzeu Tanzanitů.

Moje filozofie je ta, že safari raději nepřipravím vůbec a klienta s díky odmítnu, než abych riskoval snížení kvality služeb a tím pádem i propad zážitku. Většina zájemců zákonitě srovnání nemá, protože na safari jedou poprvé, nicméně moje letité zkušenosti už právě tohle srovnání nabízejí a proto jednotlivé balíčky a nabídky připravuji právě takto. 

Všechny kombinace jsou sestaveny tak, aby dávaly dramaturgicky smysl. Pokud sestavuji větší-několikadenní safari, musí mít dávkování zážitku vzrůstající tendenci, případně konstantní, proto jsou parky takto seřazeny. 

Ubytování je zpravidla v lodgích nebo kempech střední nebo středně vyšší třídy (kvalitu lze směrem vzhůru změnit), nevyhledávám lowcost možnosti. Důvody, proč k takovým výběrům přistupuji tímto způsobem jsou zejména dva. První z nich je potřeba dobrého spánku (např: neproležená matrace, teplá voda, klidné místo, atp.) a kvalitní kuchyně, protože není nic hrošího, než druhý den v parku při jízdě mezi zvířaty hledat toaletu po závadné stravě nebo v autě usínat po probdělé noci. Inu lowcost v Evropě a Africe jsou dva naprosto odlišné světy :)

Zároveň využívám charterové lety/společnosti, které mají sice cca o 10-15% dražší letenky, ale zároveň mají konstantní a neměnící se ceny a také létají na čas. Linkové společnosti to takto nemají - tam mohou za cenu levnější letenky být, a hodně často bývají, i mnohahodinová zpoždění, což pak zásadně ovlivňuje celý program a zážitek.

Zkrátka, co člověk to jiná chuť, jiná očekávání a jiné možnosti a jak už jsem napsal v úvodu, pokud je safari pořádané kýmkoliv, mělo by všechno být připravené na úrovni, kvalitně a profesionálně. Se zmíněnou profesionalitou zřizovatele souvisí i jeho případná akceshopnost řešit operativně a efektivně jakýkoliv problém nebo zádrhel, který může nastat. Důležitý je taky přístup zřizovatele k refundacím nebo kompenzacím. Stejně směrodatné jsou i reference (zde) od účastníků, které si své safari již užili. 

Přeci jen, jde o součinnost několika lidí/týmů: od řidičů na Zanzibaru, po pracovníky na letišti, letecké společnosti a lidi pracující v parcích. Nedobrá volba poskytovatele může v případné problematické situaci dojem ze safari, které je samo o sobě ultimátním zážitkem, zkazit a vynaložené prostředky mohou dlouho mrzet a ne každý má šanci přicestovat znovu a dát safari druhou šanci.

Previous
Previous

Konečně všechno důležité o Zanzibaru na jednom místě!

Next
Next

Fenomén velkých odlivů na Zanzibaru