Na Zanzibaru proběhla NEJKRATŠÍ válka lidské historie. Jak dlouho trvala?
O historii i geografii se zajímám v podstatě celý život. Dávám si věci do souvislostí, hledám zajímavosti a zejména ty pak rád předávám dál. Na výletě do města se lidí vždycky ptám, jak dlouho si myslí, že trvala nejkratší válka v historii lidstva? Ptám se teďka i vás tady, aniž byste očima pokračovali ve čtení?
Vím, že po uveřejnění tohoto článku už bude tahle otázka trošku bezpředmětná, ale přesto se budu ptát i nadále :) Odhady, které při výletě dostávám jsou skutečně široké. Někdo řekne 4 dny, jiný zase 6 minut. Tak schválně, jak dlouho si myslíte, že to mohlo být?
Událost, která vstoupila do historie jako ten vůbec nejkratší válečný konflikt v historii, se odehrála právě na Zanzibaru ve městě Stone Town (v jediném městě, které na ostrově máme :D) 27. sprna 1896. Tato náhlá epizoda dostala příznačný název Anglo - Zanzibar War. Válka je významná nejen svoji krátkostí, ale taky disproporcí mezi rozsahem konfliktu a jeho následky. Tyto důsledky pak přinášejí větší koloniální expanzi britského impéria do oblasti Východní Afriky.
Příběh této války započal za sultána Hamada bin Thuwaina, význačného příznivce Británie, jenž měl pevné vazby s britským impériem a ochotně podporoval jejich zájmy v regionu. Po jeho úmrtí vzniklo politické vakuum a novým sultánem se stal Khalid bin Bargash, jenž se postavil proti britským ambicím a vyvolal tím napětí.
Průběh Anglo-Zanzibar War byl nevídaně rychlý a bleskový. Britové, stojící na straně sultána Hamada, vydali ultimátum sultánu Khalid, v němž mu bylo nařízeno rezignovat na trůn a opustit palác do 09:00 ráno následujícího dne. Sultán Chalid se však odmítl podřídit britským požadavkům a rozhodl se bránit svou moc za každou cenu.
Dne 27. srpna 1896 v 09:02 ráno se britské síly, vedené kontradmirálem Harrym Rawsonem, začaly ostřelovat palác sultána z bitevních lodí HMS St George a HMS Philomel. Britská námořní převaha a použití moderní válečné technologie daly Britům nepředstavitelnou výhodu. Zanzibarská obrana byla téměř okamžitě zdecimována, palác vážně poškozen a mnoho zanzibarských vojáků bylo zabito či zraněno. Sultán Chalid, který se ukryl v německém konzulátu nedaleko přístavu, byl zajat a následně deportován.
Celý vojenský zákrok skončil v 9:40 ráno, trval tedy přesně 38 minut.
Po bleskovém ukončení konfliktu, Zanzibar se znenadání ocitl v nové politické éře. Nový sultán, Hamoud bin Mohammed, dosazený Britským impériem, se tedy stal novou hlavou státu. Jeho nástup na trůn znamenal zásadní změnu politického kurzu Zanzibaru, protože se stal spojencem Británie a posílil její vliv nad ostrovem.
S novým sultánem a britským impériem na své straně se politika Zanzibaru stala logicky stále více nakloněnou britským zájmům, protože Hamoud byl rozhodným spojencem Británie a jeho vláda tak trvale posilovala britský vliv na Zanzibaru. Tím ale ruku v ruce došlo k postupnému oslabení tradiční a historické autority sultána nad Zanzibarem jakožto svrchovaného panovníka. I když si ostrov udržel určitou míru autonomie, britský protektorát zasahoval do mnoha aspektů zanzibarského života, kam před tím dosah neměl.
Velký zásah taky nastal v soudnictví, vzdělávací sféře a kultuře ostrova celkově. Koneckonců je to vidět do dnešních dnů, kdy zanzibarské školství ve velkém připomíná to britské, ať jde o jednotlivé úrovně i například uniformy, nebo tak, že auta jezdí po levé straně silnice. Avšak asi nejvýznamějším pozůstatkem je vysoká rozšířenost angličtiny mezi obyvateli ostrova a její průnik do svahilštiny, kde se objevuje nemalé množství anglicismů.
Nově nastolená éra v politickém vývoji Zanzibaru měla také významné důsledky pro celý region Východní Afriky, nejen Zanzibaru. Ostrov se stal důležitým hráčem v geopolitickém uspořádání východní Afriky, ovlivnil regionální politiku a stabilitu a zvýšil svůj vliv na ekonomiku celého okolního území. Anglo-Zanzibar War tak zanechala nezmazatelný otisk na osudech Zanzibaru, což připomíná, jak rychle a razantně se mohou proměnit osudy národů vlivem mocenských zájmů a krizových momentů.
Pokud se vydáte na výlet do Stone Town nikoliv se mnou, ale vaším průvodcem se stane někdo jiný, schválně, vyzkoušejte ho ze znalostí téhle důležité části zanzibarské historie :)