Podrobný popis všech pláží a oblastí na Zanzibaru

Zanzibar se za poslední roky stal jednou z top destinací na zimní dovolenou v tropech, a to nejen pro české turisty. Za těch šest let, které na ostrově působím, sleduji obrovský progres snad všeho.

Někdo může namítnout, že je to ke škodě a že Zanzibar ztrácí autenticitu, což do určité míry může být pravda, nicméně nikdo přeci nechce a nemůže žít ve skanzenu pro něčí potěšení, takže já osobně jsem rád, že tu ten progres je. Ostatně, kdo by chtěl bydlet v hnusné, šedé, socialistické Praze, jen aby se na nás mohli „zápaďáci“ jezdit dívat jak si tu chudě žijeme. 

Progres je přirozeně všude ve světě a nejde ho zastavit.

Nicméně o tom dnešní článek tak úplně nebude. Pokusím se z vlastního pohledu a z mé letité zkušenosti představit jednotlivé, zejména plážové části Zanzibaru, neboť ne vždy je jasné, jak to kde vypadá a mnohdy mne lidé konfrontují s otázkami právě na toto téma. 

Představím tedy několik oblastí, kam se běžné jezdí s plusy a mínusy, tak jak je vidím já. Samozřejmě, každý, kdo už zde byl si oblíbil jinou oblast, viděl to jinak nebo zde má třeba i nějaký byznys, a proto se bude snažit tu „svoji“ oblast obhajovat do roztrhání těla i proti nějaké obecné objektivitě :) 

Osobně žádný byznys vázaný na konkrétní oblast nemám, proto mohu být úplně objektivní. 


REJSTŘÍK LOKALIT, JAK JDOU V ČLÁNKU ZA SEBOU: 

  • KENDWA A NUNGWI

  • MUYUNI A MATEMWE

  • PWANI MCHANGANI, KIWENGWA A PONGWE

  • UROA A CHWAKA

  • MICHAMVI

  • BWEJU A JAMBIANI

  • PAJE

  • KIZIMKAZI


KENDWA A NUNGWI

Záměrně dávám tyto dvě oblasti k sobě, neboť mezi nimi není zásadní rozdíl a navíc se nachází hned vedle sebe a lze je obě projít pěšky během „chvíle“. Jde v podstatě o úsek dlouhý několik málo kilometrů (asi 3-4km), který jako jediný není „zasažen“ typickým zanzibarským velkým odlivem. O odlivech si můžete podrobněji přejít ZDEAvšak pozor, i v Nungwi je odliv, což se moc neříká a cestovky to záměrně nezmiňují.

Když se podíváte na mapu, všechno, co je zhruba od hotelu Langi Langi nebo restaurace Mama Mia na sever (nahoru) je odlivem zasaženo taky. A ten odliv zde fakt pěkný není! Takže vybírejte cokoliv od tohoto hotelu / restaurace na jih (dolů) směrem ke Kendwa. 

Obě oblasti se nachází na úplném severu (severozápadě) ostrova a jde o nejhustěji osídlenou oblast, kterou zde budu zmiňovat. Bavíme-li se o turismu, tak zde je jeho největší koncentrace. Nejvíce hotelů a jiných ubytovacích kapacit, nejvíce lidí, nejvíce naháněčů, nejvíce všeho. Může za to právě pobřeží s nulovým nebo minimálním odlivem, které láká nejvíce lidí. Já osobně tuhle oblast příliš v lásce nemám, neboť zkrátka všechno je zde „over“, ale dokážu ji respektovat. 

Dronový záběr od jižní části Kendwa směrem na sever. Pochází z listopadu 2020 a pozorní si mohou všimnout, že tu ještě nestojí obrovský hotel Riu Jumbo, ale ještě pořád stará dobrá La Gemma...

Potvrdil jsem si to při jedné návštěvě někdy v půlce března 2024, kdy jsem jen vystoupil z auta a než jsem došel k pláži, během dvou minut mě oslovili s nabídkou něčeho čtyři lidi. Čteš správně. Čtyři! Za dvě minuty! Když jsem se na čtvrtého důrazně ohradil, že „Fakt ne!“, tak na mě spustil: „Why are you so fucking stressed?!“ A jeho krví podlité oči značily, že ke střízlivosti měl tento jedinec daleko.

Prostě ta agresivita a otravnost je tady vyhlášená. Chce se na to připravit, nasadit totální ignoraci, klapky na oči jako kůň a v případě, že nemám o cokoliv zájem, silně se obrnit. Každopádně klid zde (ať Nungwi nebo Kendwa) moc nezažijete. 

Jediný důvod proč sem vyrazit je právě ta pláž, která je nejhezčí na celém ostrově. Naštěstí je zde docela dost zajímavého ubytování, mnohdy právě přímo v první lajně u oceánu, kde uvnitř resortů máte od nabízečů, beachboyů a jiných otravů klid. Před každým hotelem totiž existuje buď psaná nebo nepsaná lajna či jiná bariéra, za kterou už nabízeči nebo masajové (ať už praví či falešní - těch je víc), nemůžou. Seznam některých hotelů a jejich popis v této oblasti v článku ZDE

Za sebe vždycky zájemcům, se kterými probírám možnosti dovolené, navrhuji sem určitě zavítat na pár dní, avšak ne na celou dobu. O tom, jak si dovolenou naplánovat a zatraktivnit proložením se safari, aby se stala tou nejlepší ve vašem životě nebo aspoň aspirovala na stupně vítězů, si můžeš přečíst ZDE

Samozřejmě se tam dají najít klidnější místa. Například v prostoru mezi hotely Riu Jumbo a Royal (dokud se tam nevybuduje nový komplex) jsou při odlivu odhalené a přístupné skalní převisy a prakticky vždycky se zde dá najít privátní místečko ve stínu a nějakou dobu tu relativně v klidu pobýt a třeba odsud pozorovat západy Slunce, které jsou fakt krásné. 

Plusy

- Nejhezčí pláže a skutečně čistá voda (nezakalená jemným pískem jako v jiných částech ostrova) 

- Hodně pěkné západy Slunce

- Široký výběr větších hotelů (zejména z nabídek CK)

- Docela dost veřejných (avšak ne úplně kreativních) restaurací v případě, že máte ubytování jen se snídaní

- Dobrý výchozí bod na cestu k atolu Mnemba

Mínusy

- Největší koncentrace, otravnost  a často až agresivita beachboyů a nabízečů všeho možného: cetky, výlety, drogy

- Vysoká koncentrace zastavění a stejně tak hustá doprava

- Na zanzibarské poměry velmi nízká autenticita 

Pohled na Mnembu z pláže Muyuni

MUYUNI A MATEMWE

Oblasti na severovýchodě ostrova. Možná bych je mohl rozdělit, ale jsou víceméně kousek od sebe a jsou si hodně podobné. Muyuni je v podstatě jedna pláž, na které dneska stojí hotel The Mora (dříve Emerald) a je to taky startovací bod k populárnímu atolu Mnemba. K oblasti patří ještě pár kilometrů na jih a na sever od zmíněného hotelu.

Za mě jedno z top míst, kde nějaký čas pobýt. Je tu klid, odliv je přijatelný a navíc, když voda odejde, tak to zůstává po většinu roku pořád docela pěkný. Na pár dní totálního relaxu je tahle oblast jako vyšitá. Avšak, co se stravy týče jste odkázáni prakticky jen na svůj hotel, protože v okolí nic moc (spíš nic) není. 

Matemwe už je maličko rušnější, to s sebou ale taky táhne více stravovacích možností, které například v oblasti Muyuni chybí. Už tu taky sem tam narazíte na nějaké beachboye, ale v pohodě snesitelné míře. Nedávno zde navíc otevřel nový resort, ve kterém jsme měl tu možnost několik dní pobýt a fotit - Sensations Eco-Chic Hotel, o kterém mám v plánu napsat samostatný článek, protože je to resort natolik unikátní a zajímavý, že si svůj text zaslouží.

Celkově jde o docela klidnou část a dobré místo, odkud se dá vyjet jak na sever do Nungwi nebo ke zmíněnému atolu Mnemba. No a jak se to s možností cesty k Mnembě má si můžeš přečíst ZDE

Plusy

- Docela příjemný odliv - bývá hezké i po odlivu

- Klidná lokalita

- Dobrý startovací bod k atolu Mnemba

- Relativně málo obtěžovatelů na plážích

- Při přílivu fakt pěkné prostředí

Mínusy

- Málo vyžití a malý počet stravovacích možností a mimo pláže tu chcíp pes

To, že se motorky nebo skútry prohání po plážích, zejména při odlivu, není vůbec nic neobvyklého...ačkoliv je to oficiálně zakázané :D

PWANI MCHANGANI, KIWENGWA, PONGWE

Hodně populární oblasti, kde se nachází asi největší koncentrace hotelů na východním pobřeží. Troufnu si říct, že je tu i více hotelů než na Kendwě a Nungwi, avšak na férovku je potřeba říct, že taky na mnohem větším prostoru.

Při pohledu do nabídek českých cestovek, tak právě tady najdete nejvíce hotelů. Je tu celkově hodně velkokapacitních (zejména italských animačních) resortů takové té střední třídy určených pro nenáročné klienty nebo rodiny. 

Najdete tu ale i resorty vyšší třídy jako je třeba Melia nebo TUI Blue Bahari a samozřejmě českou stopu v podobě luxusního hotelu Tulia. Navíc v těsném sousedství hotelu Tulia se staví první hotel Four Seasons na Zanzibaru.

Co se pláží týče, tak jde o takový pěkný střed. Odliv ani malý, ani velký, nabídka mimohotelových stravovacích možností je taky docela v pohodě.

Horší je to už s armádou beachboyů. Zejména v Kiwengwě jich je docela dost. Musím ale říct, že někdy v roce 2018 to bylo mnohem horší. Ten úbytek otravů na plážích je možná i daný tím, že nějaká část z nich se z pláží přesunula do online prostoru, který od covidu extrémně vyrostl. 

Kiwengwu lze taky objektivně považovat jako dobrý výchozí bod při poznávání ostrova. Máte to 45 minut na server, hoďku do města (Stone Town) a hoďku na jih do Paje a okolí. 


Plusy

- Kompromisní oblast co se pobřeží/pláží týče. 

- Velké množství hotelů, ze kterých lze vybírat

- Dobrý výchozí bod při poznávání ostrova


Mínusy

- Docela početná armáda beachboyů na plážích

- Kapacitní italské „Bibione“ hotely

Klasická pláž Uroa...

UROA A CHWAKA

Možná to bude znít prudce, ale za mě jde o nejhorší oblast, která na ostrově je.

Když se podívám z nadhledu a bez střetu zájmů na všechny ostatní oblasti a na první místo si dám pláž, jako takovou, kvůli kterým se na Zanzibar primárně jezdí, prostě to tak vyjde a to naprosto objektivně. Když se podíváte na satelitní mapu na Googlu, podél celého ostrova lze pozorovat světlejší barvou vyznačeny prostor, kde je zhruba odliv.

Jde v podstatě o jakousi zátoku, s čímž se pojí i velké množství řas, které se zde objevují a díky nižší cirkulaci vody i zůstávají a následně zapáchají. To se samozřejmě během roku mění (jsou dokonce i dny, kdy je pláž docela čistá), ale právě zde je to nejvýraznější. 

Jak už jsem předeslal v úvodu, každá oblast má své příznivce z různých důvodů, zejména byznysových a Uroa je toho učebnicovým příkladem. Když jsem kdysi před lety na Zanzibaru začínal jako delegát pro jednu cestovku a měl jsem klienty v hotelech v této oblasti, prakticky vždycky jsem tu řešil stížnosti nebo aspoň povzdechy nad úrovní pláží a čistotou moře. Slovy klasika: „Nedoporučil bych to tu ani nejlepšímu příteli své ženy.“ :D

Za ty dlouhý roky už na mě mnoho lidí dalo, původní rozhodnutí přehodnotili, dovolenou strávili jinde a pak mi zpětně děkovali za ne-doporučení oblasti Uroa a okolí. Nemáte zač :) 

Na druhou stranu právě tahle oblast nabízí ty nejlevnější hotely, takže kdo chce na Zanzibar a má třeba omezenější rozpočet a smíří se s výše popsaným, dostane Zanzibar za pěkné peníze.

Nejednou jsem se taky setkal, že si klienti od CK koupili zájezd do nějakého hotelu v této oblasti za brutálně nízkou cenu včetně letenky a pak si na vlastní pěst klasicky přes Booking koupili ubytování kdekoliv jinde. 

Rovněž tahle oblast skýtá docela dost klidu (když se vyhnete velkým hotelům) a jako velké pozitivum považuji to, že jde asi o nejlepší strategický bod pro výjezdy po celém ostrově a poznávání toho, co nabízí. 

Plusy

- Dobrá dostupnost do jiných částí ostrova - strategická pozice

- Klid (mimo velké resorty)

- Několik levných hotelů v nabídkách CK


Mínusy

- Pravděpodobně nejhorší pláže v rámci celého ostrova (zapáchající řasy a kamenité oceánské dno)

- Kolem větších hotelů (Uroa Bay (Jaz Adonia), Palumbo, atp) může být docela dost beachboyů a jiných otravů

MICHAMVI

Teď se přesouváme v podstatě na protější břeh Uroa. Jde o lokaci, ke které je to úplně nejdál v rámci celého ostrova. Jde o takové to místo za rohem a ještě za jedním rohem :). Osobně k němu mám takový indiferentní vztah - ani negativní ani pozitivní.

Můžu jen říct, že jde o docela klidnou oblast, kde je stejně jako v Uroa relativně významný a ne úplně pěkný odliv, ale zase tu máte hezké západy Slunce, což je na východním pobřeží ostrova rarita :). Taky se tu nachází populární pláž Kae, kde bývají různé DJské sety, ohně na plážích a podobné atrakce.

Horší je už dostupnost - do města, na letiště a do Nungwi nebo kamkoliv na sever je to vážně hodně daleko - nějaké dvě hodinky autem.

V poslední době se tu ale docela rozmohl stavební boom a vyrostlo zde nemálo nových hotelů. 

Plusy

- Relativní klid

- Ne úplně proflákla oblast

- Kae Beach na dosah ruky - populární pláž s večerními programy


Mínusy

- Všude daleko

- Po odlivu nic moc prostředí

U Bwejuu jsou různě skryté poklady...

BWEJUU A JAMBIANI

Přemýšlel jsem, že obě lokace oblasti rozdělím, ale nedalo by mi to asi dostatek “masa” na naplnění obou textů zvlášť, proto je popíšu souhrnně. Jde o jakési křídla „vesnice“ Paje (o té níže). Bwejuu na sever a Jambiani na jih.

Obě místa jsou vzdálená jen několik kilometrů právě od Paje, které je takovým centrem celého jihovýchodu. Právě tyhle dvě oblasti skýtají ideální kompromis pro to mít hotel nebo jiné ubytování někde v klidu a zároveň být v příjemné vzdálenosti od nějakého dění a infrastruktury.

Na obou místech je znatelný odliv, ostatně jako kdekoliv na východě, avšak zejména v Jambiani to má, aspoň dle mého, docela kouzlo. Je zde nepřeberné množství různých malých lagunek a z mé zkušenosti je právě procházka po oceánském dně tady nejlepší.

Plusy

- Klidnější oblasti 

- Zejména v Jambiani kouzelné odlivy

- Dobrá dostupnost do Paje

Mínusy

- Na výlet na sever se docela projedete

- Výběr hotelů není největší

- Omezené stravování mimo hotely

Dronovka na centrální část Paje relativně ráno :)

PAJE

Nevím, čím to bylo, ale právě k Paje jsem si už skoro od začátku, co jsem na Zanzibaru začal, vybudoval takový nejvřelejší vztah ze všech zdejších lokalit. A to tam před těmi šesti lety rozhodně ani zdaleka nevypadalo tak jako dneska.

Zhruba s nástupem covidu a v době po něm se právě zde začalo ve velkým rozvíjet všechno kolem turismu a začaly tu růst všechny ty restaurace, bary, kavárny, modernější hotely a jiné vymoženosti, které tuhle lokalitu významně pozvedly na vyšší úroveň.

Je mi jasné, že různí batikovaní a sluníčkoví bio-jedinci budou říkat, že Paje ztratilo kouzlo, že to není jak to bylo, ale všechno na světě má svůj vývoj a snad nikdo příčetný nechce nikde nechat skanzen.

Nicméně myslím, že právě v Paje se to podařilo tak nějak nejlépe. Asi to nebylo úplně cílené, ale zkratka zdejší poměr nějakého lokálnějšího lifestylu a turistického zázemí je v rámci celého ostrova nejvyváženější. Asi možná i proto jsem si tam už v roce 2019 pořídil v projektu „The Soul“ apartmán, který je na evropské úrovni a funguje - žádný „domeček na pláži“, jak bývá občas různě prezentováno :D 

Právě zde v Paje najdete různé a nové (teď to bude znít asi nadneseně) konceptuální a tematické podniky. Zároveň právě Paje pořád skýtá dostatek různých pouličních prodejů všeličeho.

Seznam stravovacích nebo občerstvovacích možností v této lokalitě najdete v článku ZDE. Paje je zároveň vhodným místem pro výlety a poznávání okolí, protože zejména v tomto cípu ostrova, si myslím, najdete největší koncentraci hodně zajímavostí.

Jmenujme například: lagunu Maalum, potažmo její chudší sestřenici Kuza Cave, nedaleko je prales Jozani, do Kizimkazi (o tom text níže) to do nového „želvího“ jezírka taky není daleko. Na sever pak na Kae Bech taky 20 minut, to stejné na kultovní restauraci The Rock.

Tady pro vás chystám rozhovor s šéfem tohohle podniku - už ho mám nabraný - jen přepsat :) 

Co se pláže týče, tak je v podstatě stejná jako na jihu v Jambiani nebo na severu v Bwejuu s tím rozdílem, že právě zde najdete k této pláži veřejné zázemí. Velkou výhodou Paje je, že můžete bydlet i dál od vody v nějakém skromnějším příbytku a v podstatě celý den trávit u nějakého bazénu, který je v první řadě u oceánu. Výměnou za to, že tam můžete být je jen vaše útrata.

Tuhle možnost mají podniky: Ndame Beach Lodge, hned vedle Jambo Beach Hotel, Zula Zanzibar, Mahali a samozřejmě The Nest nebo B4.

Zkrátka nejsou to hotely takového toho „resortovitého“ tipu, které jsou výlučně pro své klienty a nikdo jiný tam nemůže, ale jsou za určitých podmínek přístupné lidem z pláže. 

Zároveň Paje je zanzibarskou mekkou kitesurfingu (zkráceně „kiting“), populárního vodního sportu. Pro někoho výhoda a možnost si tohle vyzkoušet nebo dokonce naučit - škol je tu požehnaně. Když vhodně zafouká, je to tu docela drakiáda. 

Kdybych to mohl nějak připodobnit k českých reáliím, tak například Nungwi je centrum Prahy. Hodně turistů hledajících jen to základní a jdoucí na jistotu a místní podniky nenabízejí nic kreativního. V Česku by to bylo něco jako guláš nebo řízek za 500 korun a pivo za 100 na Staromáku, tady je to grilovaná chobotnice nebo grilovanýho cokoliv jinýho a všechno na jedno brdo.

Zato Paje je něco jako Brno. Není v úplném hledáčku masové turistiky a zdejší podniky jsou proto nápaditější. V Paje je například vynikající alžírská restaurace, několik veganských podniků (sám jsem teda masožravec par excellence :D), vietnamská kavárna nebo vypimpená restaurace Shanga a tak bych mohl ještě chvíli pokračovat. Samozřejmě, najdete i tady tu zanzibarskou klasiku bez nápadu alá „grilovaný cokoliv“, ale máte celkově větší variabilitu výběru, kam si skočit každý den na oběd nebo večeři.

Lidem, kteří jedou bez CK navrhuji už roky takový „můj“ model, který se velmi osvědčil a to, že právě jednu část dovolené stráví na severu (Nungwi / Kendwa) v resortu, kde o ně bude postaráno se vším všudy a kde se aklimatizují na náturu lidí, na vedro, na moře atp, pak si dají safari a druhou půlku dovolené si dají právě v Paje.

Budou už aklimatizováni a více přizpůsobeni zdejším podmínkám a mohou tak bydlet víc free a nezávisle na svém resortu a mít například takový, který zahrnuje pouze snídani a o zbytek se každý pak už postará sám někde venku, protože zejména v Paje tyhle možnosti jsou a je jich hooodně. Článek o tomhle modelu zanzibarské dovolené najdete ZDE


Plusy

- Nejlepší kompromis mezi lokálnějším lifestylem a turistickou infrastrukturou v rámci celého ostrova

- Dostatek všeho (v rámci zanzibarských možností)

- Absence velkých (několikaptrových) resortů

- Velké pláže, kde se i větší množství lidí roztříští

- Dostatečný výběr z ubytovacích kapacit

- Dobrý startovací bod na poznání celého poloostrova až k pralesu Jozani

- Spoustu nápaditých a vkusných podniků (bary, restaurace, kavárny, atp)

Mínusy

- Na výlet do Nungwi a jinam na sever se hodně projedete

- Pro lidi hledající naprostý klid to může být rušnější

- Možná o něco vyšší ceny (ale nic zásadního)

Populární Mtende Beach při odlivu těsně před velkou bouřkou...

KIZIMKAZI

Na závěr jsem si nechal Kizimkazi. Jde o oblast, která je na úplném jihovýchodním až jižním cípu ostrova na jih od Paje. Osobně k této oblasti moc velký vztah nemám, ostatně ani příliš zkušeností, protože zde právě není moc co dělat. Hotelů tu ale pár je a občas právě odsud klienty na výlety mívám, takže sem občas zajedu a něco málo o této části ostrova říct můžu. 

Jde o jednu z nejodlehlejších oblastí, kam se na ostrově vydat. Co se nějakých aktivit týče, tak je tu nově (od prosince 2023) jezírko s vodními želvami. Zatím se mu nedostalo takové pozornosti jako oběma „akváriím“ se želvami v Nungwi, takže je tu pochopitelně i méně lidí a celkově je ve zdejším jezírku naprosto špičková voda. Uvidíme, jak dlouho tohle vydrží…

Nedaleko odsud je pak taky oblíbená pláž „Mtende“. Ano tam mezi skalami, která se stala oblíbených „instragramovým“ spotem (obrázek výše), když Zanzibar v době covidu (naštěstí jen turisticky) okupovali Rusové :D. Jinak zde nic moc není. Vyrostl tu nový hotel Kwanza, který se záhy objevil v nabídce cestovních kanceláří a nevede si vůbec špatně a když jsem ho navštívil, byl jsem docela mile překvapen. 

Co se odlivů týče, tak právě zde jsou jedny z největších. Mnoho měsíců v roce se navíc děje jev, kdy mizí písek z oceánského dna a to je pak hodně kamenité a není to úplně pěkné. Co se pláží týče, za mě spolu s oblastí Chwaka a Uroa asi to nejmíň pěkné místo.

Nicméně pro ty z vás, kteří si přejete vypadnout, co nejvíce od lidí a dát si pár dní oddechu v naprostém klidu obklopeni lokálními lidmi, je to tohle dobrá volba. Nicméně nejsou tam v podstatě žádné stravovací možnosti mimo váš resort. Samozřejmě sem tam se něco lokálního najde, ale ne vždycky to je pro slabší povahy nebo žaludky :).


Plusy

- Asi největší odtržení od lidí v rámci celého ostrova a klid

- Málo otravných beachboyů na plážích

Mínusy

- Minimální turistická infrastruktura

- Hodně daleko všude

- Nepěné pláže při odlivu


Jak už jsem předeslal v perexu úvodu, celý tento popis pochází z mých několika letých zkušeností a toho, jak jsem za tu dobu mohl ostrov poznat. Samozřejmě, příroda je všemocná a občas se podmínky změní natolik, že Jambiani bude na několik dní nebo i týdnů prostě hnusný a naopak Uroa fajn, ale v celoročním i víceletém průměru je to tak jste se právě dočetli.

Fotky a doprovodné obrázky pochází z mého osobního archivu. Mapka v úvodu je z veřejně dostupné licence.

Previous
Previous

ADULT ONLY ZANZIBAR - Hotely, kam děti nesmí

Next
Next

Kde na Zanzibaru potřebujete průvodce a kde už nikoliv