Kde na Zanzibaru potřebujete průvodce a kde už nikoliv

Na Zanzibaru je mnoho míst, které je dobré navštívit, a stejně jako v dalších světových destinacích je dobré na určité lokace mít průvodce. Když někam osobně cestuju, snažím se o tom daném místě zjistit, co nejvíc dopředu. Díky fakt hloubkové rešerši, primárně ze zahraničních zdrojů, si udělám obrázek a často pak průvodce vůbec nepotřebuju. 

Avšak jsou místa, kde jsem služby průvodce využil i já a díky tomu jsem získal na místo úplně jiný pohled. Byl jsem takhle dvakrát v Portu v Portugalsku, jednou jsem si město prošel sám a jednou jsem využil služby průvodce a musím říct, že s průvodcem to mělo úplně jinou úroveň a pohled na město byl najednou zcela jiný a zákonitě si odnáším víc poznatků. 

Kdybych měl vyjmenovat ta místa, kam se na Zanzibaru jezdí a která je dobré navštívit, tak začnu určitě městem. To je tady jen jedno a to Zanzibar City a hlavně jeho malá historická část známá jako Stone Town. Někdo jako Stone Twon označuje chybně celou aglomeraci.

Dál jmenujme hlavně národní park Jozani, farmu koření (těch je několik), plavání s vodními želvami, nahánění delfínů (sic to vážně nedoporučuju, ale mezi běžné „atrakce“ to zkrátka patří, at se nám to líbí nebi ne), koupání v laguně nebo jeskyni, šnorchlování u atolu Mnemba nebo na jižní části ostrova - takzvané Safari Blue, nebo návštěva školy - i ta má své úskalí. 

Všeobecně platí, že průvodce, nejlépe česky mluvícího potřebujete, když neumíte anglicky či jiný jazyk a vyrazit sami si netroufáte a nebo jde o kombinovaný výlet složený ze dvou a nebo lépe tří lokalit/atrakcí, kde už je potřeba pokročilejší logistika, kterou si člověk neznalý prostředí, sám zařídí velmi složitě nebo spíše vůbec.

Průvodce vám v podstatě dělá den a přináší celkový zážitek a záleží na jeho schopnostech, zkušenostech a vlastnostech, jaký ten den bude. Setkávám se s tím, že nemálo průvodců ten den s turisty prostě odflákne, aby to skásli a měli další pracovní den odškrtnutý. Samozřejmě existuje několik výjimek, je však potřeba je hledat nebo mít štěstí. 

Jelikož nemůžu mluvit za kohokoliv dalšího, mohu mluvit pouze za sebe a jak to chápu já. K vedení výletů přistupuju jako k výkonu v divadle, kde herec nemá záskok. Vy jste diváci, vy jste si to zaplatili, máte nějaké očekávání a vůbec vás nezajímá, jestli mám takovou nebo makovou náladu, jestli mi není dobře, jestli mi umřela babička (tenhle rok už jedenáctá) nebo cokoliv jiného. Očekáváte skvělý den a ten vám prostě doručím za každou cenu! :)

A tak je to spravne, tak to ma byt! :) 

Jak už jsem nastínil výše, tak průvodce je vhodný pro ty, co neumí cizí jazyk (anglicky zejména) jde o kombinovaný výlet a nebo se chcete něco dozvědět a nejen ta místa vidět bez kontextu. O jazyku a jeho důležitosti není potřeba se jakkoliv dle rozpisovat, stejně jako o tom, že právě průvodce jeho erudice, znalosti a smysl pro přednes a humor vám zážitek z místa znásobí. No a v neposlední řadě jde o logistiku kombinovaného výletu.

Jelikož jste na ostrově týden nebo dva a často právě poprvé, z logiky věci nemůžete znát místní reálie a takový výlet, který obsahuje vícero míst si udělat sami. Samozřejmě čest výjimkám - i tací jsou mezi námi, kteří to dokáží, ale takových je skutečně hodně málo. 

Pokud toužíte po tom vidět jen nějakou jednotlivost, která bývá běžně součástí nějakého kombinovaného celodenního výletu, tak mnohdy žádného průvodce nepotřebujete. Avšak i mezi jednotlivostmi jsou minimálně dvě až tři místa, kde je průvodce vhodný nebo dokonce žádoucí. Jde o farmu koření, prales Jozani a tak napůl Stone Town. 

STONE TWON

Když to vezmu od konce, tak Stone Town lze poznat samozřejmě bez průvodce a všechny ty uličky si můžete prochodit sami jen za pomoci mapy v telefonu (kdo hecne papírovou má moje uznání :) ) a nějakých poznatků z internetu - nic proti tomu. Avšak kvalitní průvodce vám právě tady dá velký vhled do historie, která je zejména zde dosti barvitá, poví vám o životě na ostrově a je schopný vám smysluplně a obsáhle všechno sdělit.

Často se vyskytují průvodci, kteří říkají, jak je všechno „Hakuna matete“ a na hlubší otázky vůbec reagovat nedokáží. Pokud se vaše zájmy stočí směrem k politice neodpovídají vůbec, což je velká škoda, protože právě politika na Zanzibaru je něco, co je pro našince sakra zajímavá záležitost, kde ze všemožných zjištění jde hlava kolem :D A nebo řeknou, že je buď “hakuna matata” nebo “very big problem” a tím to hasne. 

Stone Town je možné navštívit v jakoukoliv denní dobu. Ráno je to takový ospalý, ale zase relativní chládek přes den tak nějak normální a těsně před západem Slunce a pak po něm hodně živý. Avšak večerní návštěvu bez důvěryhodného doprovodu bych doporučil fakt jen zkušenějším nebo znalejším cestovatelům, kteří ví, kde jsou, co přesně dělají a domluví se :) 

JOZANI

Pokud byste chtěli vidět jen endemické opice Guarézy zanzibarské, právě do Jozani můžete vyrazit bez jakéhokoliv externího průvodce. Když přijede právě bez takového plážového nebo průvodce z Facebooku, ke vstupence dostanete toho, který naleží k parku. Důvod je jasný - nevíte kam jít a ztratit se tu dá za tři minuty a nevědět kudy kam v Jozani bych nepřál fakt nikomu.

Navíc je zde jak unikátní flóra, tak zejména fauna a proto lidé musí být pod dohledem místních průvodců/rangerů, kteří dohlíží na to, aby se někteří nechovali jako hovada, což bohužel není výjimkou. Na opice se zkrátka nesahá, nekrmí se - ani jen tak z legrace.

Někteří průvodci zvenku, kteří si přivedou skupinu ty parkové odmítají, aby ušetřili na vstupních nákladech. Bohužel ale šetří i na kvalitě zážitku pro svoj klienty. Já si tady průvodce z parku vždycky beru, byť je to za vyšší cenu, protože zejména opice najdeme rychleji a chodíme i do míst, kam ostatní ne a kde býváme často úplně sami.

Celkově mít místního průvodce zkvalitňuje celý servis a zážitek. Následně tam potkáváme tyhle kluky z pláží s partou turistů v zádech, kteří od parkových průvodců loudí informace kudy kam a kde se ty opice zrovna nachází, aby jim je mohli ukázat.

Pokud jde o jazyk, tak parkoví průvodci zpravidla mluví anglicky, sem tam někdo italsky, německy nebo francouzsky, češtinu u nich nenajdete. 

FARMA KOŘENÍ

Poslední takové místo, kde je dobré mít průvodce a bez něj to vlastně ani moc nejde je farma koření. Těch je na ostrově relativně dost, určitě přes 10, možná k dvaceti. Každý průvodce má nějakou svoji oblíbenou a kterou zná.

Ten, kdo vás provádí je tady nezbytný, protože popisuje všemožné rostliny, ať už jde o eukalyptus, hřebíček, pepř, kurkumu nebo třeba citronovou trávu. Nicméně ani na farmu nepotřebujete průvodce z pláže nebo internetu. Stačí se na nějakou dostat po vlastní ose (máte-li půjčené auto nebo taxíkem) a na místě budete sami udiveni kolik „nejlepších“ zanzibarských průvodců tam na vás vyskočí a budou nabízet svoje služby. Tady už je to o štěstí, na koho narazíte, zda bude dobrej nebo ne.

Přes něj se musí zaplatit i vstupné, pokud to nemají vyřešení jinak. Já osobně chodim už roky na státní farmu Kizimbani. Přijde mi zdaleka nejobsáhlejší a nejzajímavější, byť vstup sem je vyšší, než u těch malých. Navíc právě tady se nachází nejzábavnější „Butterfly Man“, tedy chlapík lezoucí po palmě a dělají takovou pěknou show na konci tour. Ano, je to ten, který tuhle tradici na Zanzibaru před mnoha lety založil a právě odsud se to pak rozšířilo do ostatních míst. 

KDE PRŮVODCE POTŘEBA NENÍ

No a pak tu máme místa, která můžete úplně v klidu navštívit, aniž byste k tomu jakékoliv průvodce potřebovali.Nicméně takovým významným požadavkem na vás bude ale angličtina, neboť na všech níže zmíněných lokacích nikdo česky nemluví.

Ta místa jsou: želví akvária (dvě v Nungwi, jedno v Kizimkazi), pobyt u atolu Mnemba (šnorchlování, nahánění delfínů nezmiňuji záměrně), Safari Blue, Prison Island, Nakupenda Beach, Mtende Beach, Maalum Cave a Kuza Cave, Rock Restaurant, Kae Beach. 

Na všechna místa se ale budete muset nějak dostat. Ty způsoby jsou dva. Buď máte půjčené auto nebo taxíkem. O půjčení aut a dopravě na Zanzibaru jsem se docela dost rozepsal v článku ZDE. Druhá možnost je taxi.

V Česku má taxi služba docela negativní konotace a považujeme to za něco drahého a zbytečného, avšak jsou země a Zanzibar mezi ně patří, kde jde o běžnou dopravu pro turisty, která nemusí být nějak extrémně drahá. A jak se k takovými taxíku dostat? Je to takt jednoduché. U každého hotelu vždycky někdo nějaký stojí a pokud jste ve větším hotelu ta šance, že někdo bud někde před bránou je dost vysoká. Případně se dá někam popojít.

A pak samozřejmě na pláži přes v podstatě kohokoliv :D A cena? Taková jakou si vyhádáte a jakou si sami sobě obhájíte. Vždycky ale platí dvě pravidla. Cena, kterou taxikář zmiňuje jako první je vysoce nadsazená a je tu tak velký prostor pro snižování a druhé, ještě důležitější pravidlo, které se však netýká jen taxíků.

Místňákům vždycky plaťte za jakoukoliv službu až úplně na konci po tom, co všechno proběhlo, jak mělo. Jakmile má totiž ten, co vám službu zařizuje nebo provádí, už peníze v kapse, jeho motivace k tomu, aby všechno dobře dopadlo významně klesá a to se samozřejmě projevuje na výsledku. 

Tak to máme vyřešený způsob dopravy. V místech kde se platí vstupné, jej standardně uhradíte - většinou hotově - na karty se na Zanzi spíš nehraje a jste tam :) Vstupy se z výše zmíněných míst platí: želví akvária (2x Nungwi, 1x Kizimkazi), Kuza Cave, Maalum Cave.

MAALUM CAVE je ještě specifické v tom, že pokud přijdete, zrovna může ve vodě být nějaká skupina, která má lagunu vybookovanou pro sebe a vy budete muset počkat nebo se sem vrátit později. Právě Maalum vedou Španělé a musím říct, že to vedou skvěle. Po lidech striktně vyžadují, aby se před vstupem do vody osprchovali, mají šatny na převlečení i zamykací skříňky na úschovu věcí a počet lidí v laguně je limitován - celé to má řád a podle toho to vypadá. V Kuza Cave je to přesný opak :D 

Na PRISON ISLAND a sandbank NAKUPENDA se dostanete tak, že vás auto (taxík nebo vaše) odveze do Stone Town, kde se následně dostanete k restauraci Livingstone nebo hotelu Tembo House (je to malý kousek od domu, kde se nenarodil Freddie Mercury - o tom jak je to bylo se zpěvákem Queen na Zanzibaru v článku ZDE), no a tak už si vás někdo odcchytne nebo vy někoho a stejně jako v případě taxíku si domluvíte cenu, za kolik vás kam který „kapitán“ odveze.

A samozřejmě přiveze zpátky. Vždycky vás vyklopí, ať už na Prison Islandu nebo na Nakupendě a pak čeká u břehu v lodi, než přijdete zpátky. Na Prison Islandu zaplatíte vstupné u recepce, kam vás nasměrují a jste tam :) Co se Prison Islandu týče, nastaly tu v průběhu minulé sezony dvě významné změny. Sakra výrazně se zdražilo vstupné (asi nějaký trojnásobek toho, co sezonu před tím) a tím pádem po zaplacení všech součástí tohoto poplatku/vstupného se dostáváme na částku srovnatelnou nebo vyšší, než je například v pražské ZOO.

Navíc dostanete jen jeden druh zvířete. To by se možná ještě dalo obhájit, kdyby ponechali ten hlavní důvod a to možnost si na želvy sáhnout nebo je nakrmit. I tohle už je pryč. Vzniklo nové zábradlí, které želvy od lidí odděluje, což je možná dobře, neboť mnozí na ně i sedali, ale ten zážitek přijít úplně k nim zmizel. Jasně, sem tam se pár želv na chodníky dostane, ale to jsou jednotky a ve velmi omezené míře.

Vznikla tedy obrovská disproporce mezi cenou, časem stráveným cestou na ostrov a zpátky a zážitkem, který tímhle rozhodnutím brutálně klesnul. Za mě cesta na Prison Island bohužel už přestala dávat smysl a ve svých výletech budu tuhle součást nahrazovat jinou závěrečnou pasáží - troufnu si říct, že mnohem atraktivnější! Ale to je zatím tajemství :)

Co se týče šnorchlování a dalších aktivit kolem ostrova MNEMBA, najdete více v článku ZDE. Můžete se hodně často setkat s tím, že vám kdekdo naslibuje, že vás vezme na Mnembu. Nevezme. Ostrov je soukromý.

Pokud bude odliv, tak se dostanete na sandbank tak 1-1,5km od ostrova. Pokud je příliv, sandbank je zalitý a tahle část padá. Doporučuji si proto ohlídat čas, kdy je příliv a kdy odliv - článek o odlivech/přílivech ZDE a podle toho vyrazit. Budete mít jak sandbank, a zároveň jak je hladina níže, bude i blíže korálům. Bohužel musím napsat, že zdejší korálový systém je takový nemasný neslaný a celkově hodně poničený, jak sem ty lodě už roky jezdí a hází se do toho kotvy ://

S cestou sem je bohužel spojené i ne-populární nahánění delfínů. Asi záleží na každém, jak si tuhle „kratochvíli“ obhájí. 

Pak tu máme SAFARI BLUE. Jde v podstatě o celodenní výlet na lodi, kde se částečně šnorchluje, trochu jen tak plave, pak je člověk chvíli na sandbanku a má oběd na pláži, většinou něco grilovaného s hranolkami.

Nabízí to hodně beachboyů i lidí z internetu, avšak všichni více či méně kopírují firmu, která s tím před mnoha lety začala - odkaz na jejich stránky ZDE. U nich si objednáte online přesně, co chcete, možná v ceně o nějakých 20% vyšší, než u těch, kteří to kopírují, ale dostanete tenhle zážitek na zanzibarské poměry v docela profesionálním provedení na lepších lodích, s lepším servisem i jídlem a na hezčím místě na ostrově, kde se obědvá.

Možná to zní jako reklama, ale nemám od nich za tyhle věty vůbec nic a vlastně ani neví, že něco takového tady píšu, ale zkrátka raději podpořím originál, než jakoukoliv kopii. 

Na závěr jsem si nechal to nejjednodušší. A to je pláž MTENDE. Ta se nechází na úplném jinu ostrova - podle Google Maps to najde asi každý. Má něco do sebe a je i docela unikátní díky svému okolí, kdy je ukrytá mezi skalisky.

Pokud ale přijdete za plného odlivu, není zajímavá v podstatě ničím, pokud za plného přílivu, voda jde až ke schodům, které k pláži vedou a tam to i tak nějak končí a moc dál se jít nedá. Navíc na relativně malém kousku se v tu dobu může tísnit asi docela dost lidí lačnících po insta-fotce. Avšak to, že jste přijeli individuálně vám umožňuje tu sečkat, až lidé odejdu a vychytat si nějaké volnější okno.


Možná si říkáte, proč tohle píšu a říkám, že něco jde bez průvodce, když jsem sám výlety na Zanzibaru vedu. Vysvětlení je docela jednoduché.

Mé výlety (odkaz ZDE) patří mezi ty kombinované, které je potřeba dopředu kvalitně připravit, aby všechno navazovalo a fungovalo a zároveň na mých výletech si lidé kupují zážitek jako celek včetně mého černého humoru, vyprávění o ostrově a životě na něm z pohledu, který je našinci blízký a taktéž během výletů, jakožto jediný český skutečně profesionální fotograf na Zanzibaru, lidem dodávám během dne i fotky z toho daného výletu.

V neposlední řadě vím, že jsou mezi námi tací, kteří si ostrov rádi projedou sami, bez průvodce a přesně pro vás tyhle řádky jsou, abyste získali aspoň rámcovou představu, že to zejména pro ty zkušenější nemusí být extra velké terno. 

Previous
Previous

Podrobný popis všech pláží a oblastí na Zanzibaru

Next
Next

Obraz ze Zanzibaru jako vhodný suvenýr