Proč Zanzibar? Kdy, kam, jak a za kolik?

Kdy mám jet na Zanzibar? Kam vyrazit? Jak to celé udělat? Jaký hotel si mám vybrat? Vždycky je to tisíc otázek, na které nelze jednoznačně odpovědět. Zkusím tedy popsat na základě klasických tázací zájmen, pevně věřím, přehledný návod, jak z gruntu postupovat. 

Proč?

Proč si vybrat Zanzibar a dát mu přednost před jinými podobnými exotickými destinacemi? V jednom z předchozích článků (zde) jsem jako jeden z hlavních argumentů uvedl, že zanzibarská provázanost s pevninskou Tanzanii a velmi jednoduchá možnost vycestovat na safari na pevninskou Afriku podívat se na velká africká zvířata ve volné přírodě, je vskutku jedinečná. Jako další aspekt bych vypíchl, že na Zanzibaru je minimální časový posun (1-2h oproti Česku), čili pokud má někdo problém s vyrovnáváním se s časovým posunem, který je znatelný například v Karibiku, zde tento problém odpadá.

Ve srovnání s jinými ostrovy typu Seychely nebo Mauricius má Zanzibar mnohem pestřejší kulturu, bohatší a barvitější historii. Navíc celkový zdejší vibe, který skýtá mix indických, afrických, evropských a arabských vlivů, je neopakovatelný. Pokud na Zanzibar zavítáte nyní a pak třeba za několik let znovu, uvidíte obrovský rozdíl ve vývoji. I když už je posledních cca 10 let Zanzibar velmi turisticky exponovaný, pořád má před sebou velké neorané pole, na kterém je možné stavět a kam růst, zatímco výše zmíněné destinace jsou již turisticky víceméně nasycené. 

Kdy? 

Stačí vynechat dva a kousek měsíce v roce a máte cca 9 a půl měsíce dlouhou sezonu. Ty dva turisticky nedobré měsíce jsou duben (zejména jeho druhá polovina), květen a první část června. Od druhé poloviny června až do začátku dubna je návštěva Zanzibaru ideální v jakémkoliv měsíci. Osobně nejsem příliš velkým zastáncem cest za teplem v evropských letních měsících (červenec-srpen), neboť jak se říká, jede se z horka do ještě většího horka, ale chápu, že jsou určité profese, které jiný čas v roce nedovolí, zejména zaměstnancům ve školství. V tuhle dobu je na Zanzibaru relativně příjemně. Teploty jen občas překračují 30 stupňů, vzduch má nižší vlhkost a voda je po období dešťů celkově chladnější. Tahle část roku je považována za „menší sezonu“. 

Od druhé půlky září do poloviny prosince se všechno začíná připravovat na sezonu hlavní. Kapacity hotelů se začínají víc a víc plnit, ceny pomaličku rostou, teplota vzduchu a vody taktéž. Hlavní sezona pak začíná cca kolem půlky prosince a trvá do poloviny února, kdy kulminuje a nastává pozvolný „dojezd“ do konce března. Nicméně ani v tomto dojezdu se počasí nijak nehorší, zůstává pořád skvělé. Zapršet samozřejmě může, modro a jasno vám nikdo nikdy po celou dobu vašeho pobytu nezaručí, ale když sprchne, tak převážně v noci. A pokud přes den, déšť zpravidla trvá maximálně několik desítek minut. Opálíte se tak jako tak, toho se bát nemusíte. Proto je nezbytné nepodcenit krémy vysokým faktorem. Padesátka je samozřejmostí.

No a pak přijde začátek dubna, tedy čas, který se považuje za mimosezonní. Ceny za ubytování rapidně spadnou, některé hotely už mohou jet jen na půl plynu a navíc nikdo už nemůže slíbit, že po většinu vašeho pobytu bude pěkné počasí. Může být, ale taky vám to může celé propršet - to se tak od půlky dubna docela běžně děje. 

Jak? 

Tady se mnoho lidí často dostává na rozcestí, zda sólo, či s cestovkou. Odpověď opět nemůže být jednoznačná, která z variant je lepší nebo levnější. Někdy tak a jindy onak. Nejsem žádný zastánce cestovek, mám projetý velký kus světa a na dovolené s cestovkou jsem byl jednou jedinkrát, když mi bylo 19 let a to na Mallorce. Avšak v zejména v posledních letech se u cest na Zanzibar nezřídka objevují nabídky cestovních kanceláří, které jsou výrazně levnější, než dovolená po vlastní ose. Jak je to možné? Aby cestovky vůbec mohly fungovat a konkurovat individuálním možnostem, předkupují si za velmi výhodné částky ve velkém množství pokoje v hotelích a pozice v letadlech a pak už je na jejich schopnostech a možnostech, jak to celé a za kolik prodají. Proto se nezřídka vyskytují last minut nabídky, které mohou být i za extrémně výhodnou cenu. Takže obecné pravidlo, že s cestovkou “ne-e”, protože to mají ty šmejdi napálený, neplatí, ve spojitosti se Zanzibarem zejména.

Měl jsem na výletech nebo safari mnoho klientů, kteří právě překvapivě výhodné nabídky od CK využili a pobyli na Zanzibaru 8 nocí v hotelu s all-in za 18 tisíc korun. Za tyhle peníze člověk často nekoupí ani samotnou letenku. Je to z toho důvodu, než aby cestovce volné místo v letadle nebo zakoupený pokoj propadl a neměla ani dolar, ráda to prodá „aspoň za něco“, aby měli zase o kousíček lepší cashflow, byť cena může být silně i pod dumpingovým levelem, ale to nás netrápí. Chápu pak klienty, kteří si takový zájezd od CK koupí, využijí transfer, první noc v hotelu a pak si ostrov projedou po vlastní ose a zařizují si výlety, safari i ubytování samostatně.

Samozřejmě mnoho lidí postupuje obráceným způsobem a kupuje takzvané „first minute“ nabídky a dovolenou si přes CK zařizuje třeba i rok a více dopředu. I proto mám už nyní v kalendáři rezervaci na safari na Vánoce 2024, tedy k dnešku za necelý rok a půl. Zkrátka, chce to procházet nabídky cestovek a porovnávat například s cenou individuální letenky a ubytování. Pokud to časově i finančně vyjde plus mínus na stejno, asi bych volil cestovku, je to pohodlnější, pokud je tam finanční rozdíl velký, volte levnější variantu. Cesta s cestovkou totiž není žádné stigma a jak už jsem předeslal, sám s nimi nejezdím a nevzývám je, ale respektuji lidi, kteří nemají buď čas cokoliv solo řešit, nevěří si nebo neovládají cizí jazyk, či jsou s CK cestovat prostě a jednoduše zvyklí.  

Pak je tu druhá kategorie, a to individuální cestovatelé. Motivace pro samostatnou cestu je zejména větší svoboda ve volbě lokace, možnost její změny v rámci pobytu, taktéž větší volnost v jeho délce a občas při určitém nastavení a konstelaci i celková cena. Někomu taky zkrátka těch 7-13 nocí, které CK zpravidla nabízejí, nestačí, což se své zkušenosti úplně chápu a souzním s tímto přístupem. 

Kam? 

Zanzibar se dělí v podstatě na dvě části kam jet. Východní (až jihovýchodní) pobřeží a severozápad. Kdybych měl rozlohy těchto dvou variant srovnat je to třeba 30 ku 1 s tím, že rozloha východního pobřeží je ta třicítka. Proč je tedy tolik nabídek na severozápad (Nungwi / Kendwa)? Zejména protože je zde největší koncetrace hotelů na relativně malém prostoru. Dneska už je normální, že ubytovací kapacity jsou i několik stovek metrů od moře ve 3. nebo 5. „řadě“ a k vodě je potřeba si dojít. Hotel/pension pak uvádí, že k vodě je to 100m, což může být pravda - vzdušnou čarou, ale reálně je potřeba jít třeba i 10-15 minut, což ve zdejším horku a mnohdy prachu moc pohodlné není. Na druhou stranu právě tyhle odlehlejší místa nejsou tolik rušná a často velmi levná. Oblast Kendwa / Nungwi je populární zejména protože zde de facto neexistuje odliv a je možné se v oceánu koupat 24/7. O odlivech najdeš podrobný a obsáhlý článek zde

Pak tu máme východní (odlivové) pobřeží. Když to vezmu od severu na jih, můžu jmenovat oblasti: Východní Nungwi, Muyuni Beach, Matemwe, Pwani Mchangani, Kiwengwa, Pongwe, Uroa, Chwaka, Michamvi, Pingwe, Bwejuu, Paje, Jambiani, Makunduchi a Kizimkazi. Osobně bych je nerad jakkoliv řadil a nebo je hodnotil, protože všechno má své pro a proti, avšak soukromý názor napsat mohu a to, že z výše zmíněných po necelých šesti letech zkušeností a znalosti „každé palmy“ na ostrově :D je mým nejoblíbenějším místem na východě rozhodně Paje, případně Jambiani, Matemwe a Muyuni. Nejméně oblíbené pak Uroa a Chwaka. 

Proto mnoha klientům, jež nepřijeli s CK, kterým připravuji safari, navrhuji dle délky jejich dovolené pobýt aspoň na dvou (někdy třech) lokacích. Takový ideální scénář pro někoho, kdo cestuje cca na dva týdny (plus minus nějaký ten den) doporučuji kombinaci jihovýchodu (Paje zejména) a severozápadu (Nungwi / Kendwa) s tím, že první půlku pobytu věnovat Paje, poté uprostřed absolvovat safari s přespáním a druhou půli pobytu pak na severozápadě. V rámci safari, které připravuji nabízím zdarma možnost transferů mezi hotely a úschovu zavazadel u nás v kanceláři, kde na to máme vyhrazenou místnost, po čas safari. V rámci první půlky na jihovýchodě lze absolvovat ideální výlety po okolí  - článek o tom, co dělat v Paje a okolí zde

Zároveň právě Paje nabízí možnost načerpat částečně původní zanzibarský vibe, který už třeba na severu poblíž hotelů a pláží moc není, taky je zde dobrá (na místní poměry) turistická infrastruktura (obchody/supermarkety s potravinami, samozřejmě stánky s ovocem a zeleninou, dostatek restaurací a pěkných barů a kaváren, lékárna, nové zdravotní středisko atp). Do Paje poslední cca 4 roky směřuje pohled udržitelného a kreativního turismu, čili je zde více nápaditých barů, tematických kaváren, zkrátka už se mezi tou jednolitou záplavou restaurací a barů nabízejících pořád to stejný (grilled octopuse, grilled chicken, grilled calamari :D ), vyskytují odvážné vlaštovky, které si s nabídkou více hrají. 

Kolik? 

Tady vytanou na mysli nejméně dvě témata, že? Za kolik a na kolik? Za kolik peněz to za to stojí a na kolik dní jet? Opět otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. 

Každý je jinak náročný. Někomu stačí levnější a lowcostové ubytování, jiný se cítí lépe ve vyšším standartu. Tady je důležité si uvědomit, že lowcost v Africe (na Zanzibaru) není lowcost někde v Řecku nebo Portugalsku nebo zejména v jihovýchodní Asii. V podstatě kdekoliv v Evropě lze sehnat za nějakých 30-50 USD na noc docela dobré ubytování. Jasně, nebude to žádný luxus, ale bude to v pohodě. V Asii seženeš dobrou kvalitu i za 25 USD. Afrika je však jiná. Jasně, taky se všude možně objevují nabídky za několik málo desítek dolarů, ale slovy klasika bych taková místa „nedoporučil ani nejlepšímu příteli své ženy.“ Základem dobrého ubytování na Zanzibaru je celková čistota místnosti i ložního prádla, dostatek ručníků, čistá a nejlépe i teplá voda, bezpečnost (která se mnohdy právě na Zanzibaru z evropského pohledu přehlíží a podceňuje), klid v okolí (zjistit zda jsou kolem diskotéky atp) a samozřejmě klimatizace. Právě lowcostová ubytování mnohdy tyhle aspekty nesplňují, popřípadě v textu naslibují a ve finále je všechno jinak. Proto je nezbytné číst mnoho recenzí na Bookingu (ne!! na TripAdvisoru) a nedat na jednu či dvě rady nebo tipy. 

Za sebe si myslím, že úplný základ a minimální cena za ubytování, aby splňovalo všechny výše řečené aspekty a zároveň byla k dispozici například aspoň nějaká snídaně, neměla by být cena nižší než 100 USD za pokoj (2 lidi) za noc. Raději koukat na ceny kolem 150 USD. Existují domněnky různých „batikovaných“ bio žen (nejen), které všelijakou špeluňku považují za luxus a na druhou stranu jsou samozřejmě lidé, kteří právě ten totální lowcost vyhledávají a jdou za ním cíleně, nic proti tomu, pak ale musí ale počítat s případnými a někdy zbytečnými starostmi navíc. Co si ale budeme povídat, i to může být součástí cestování a dobrodružství, pokud za tím někdo jde. 

Ti z vás, kteří jedou hlavně za odpočinkem a tyhle dobrodrůža, chaos a „všechno jinak“ nevyhledávají, měli by volit ubytování v sofistikovanějších místech. Tady se cena určitě odvíjí od 150 USD výše. Zkrátka Zanzibar tak, aby všechno fungovalo a člověk se nemusel příliš stresovat a furt něco řešit, ať se nám to líbí nebo ne, moc levná destinace není. 

Když se přesuneme do střední a středně vyšší kategorie, tak ceny mohou v sezoně snadno atakovat 300-350 USD za pokoj za noc. Samozřejmě lze jít mnohem výše, limitům se meze nekladou. Mnoho klientů na výlety nebo safari mám z hotelů jako je Zuri, Tulia, Xanadu, či White Sands Villas, zde jsou ceny běžně kolem 800-2000 USD za pokoj na noc. 

Určitě musím zmínit, že od sezony 2023-2024 platí novinka v pobytových taxách. Jak je známo, majoritní část ostrova a obyvatel funguje na bázi nějaké více či méně šedé až černé ekonomiky. Menší část pak funguje oficiálně, zejména fyzické a právnické subjekty v turismu. Pro vedení státu je tedy jednodušší vždycky nově, a slovy Andreje Babiše “zakleknout” na tuhle už platící část a odvody, poplatky a daně jim výšit, než se pouštět do boje s šedou sférou. Každopádně ať tak či onak platí nové pobytové taxy. 5 a 4 hvězdičkové hotely hradí 5 USD za osobu na den, 3 a 2 hvězdičkové hotely pak 4 USD za osobu za den a na závěr 1 hvězičkové ubytování 2 USD za osobu na jeden den. 

Závěrem:

Věřím, že jsem vám aspoň trošku pomohl s plánováním vaší dovolené na Zanzibaru. Samozřejmě je mi jasné, že vás napadne spousta dalších otázek, zejména, co se safari týče - článek o výběru safari je zde, či jiných témat. Jedna z nich mohou být třeba i ceny různých produktů. Nebojte, i tohle téma mám v plánu a článek o běžných cenách všeho možného taky bude. Přesto, pokud vás napadne nějaká věcná otázka, klidně mi můžete napsat. Možností, jak se se mnou spojit je několik a najdete je v kontaktech zde.

Previous
Previous

ROZHOVOR: “Savi House” Cesta českého páru za vlastním penzionem na Zanzibaru

Next
Next

Je libo dát si golf při západu Slunce?