ROZHOVOR: “Savi House” Cesta českého páru za vlastním penzionem na Zanzibaru

Když se mi na začátku roku 2022 na výlet 3in1 přihlásila přes Messenger Denisa s Lubošem a jejich dvěmi dětmi, považoval jsem je za standardní zájemce o mé průvodcovské služby na ostrově. Přesně o rok později, už v jejich rodinném guest housu, mi u piva Denisa vyprávěla, že mě vedle objevení nějakých zákoutí na ostrově chtěli právě prostřednictvím výletu osobně poznat To mě vskutku velmi potěšilo :)

Mnoho z vás určitě zaregistrovalo, že právě výše zmíněný pár v Nungwi provozuje malý hotýlek - Savi House. Ten se v průběhu měsíců stal zejména v československé komunitě vskutku velmi populární, především díky domácímu prostředí a velmi přátelskému a bezproblémovému přístupu Luboše a Denisy. I já osobně jsem měl tu možnost v Savi House chvíli pobýt. 

Jelikož příběh Savi House a Denisy s Lubošem není vůbec přímočarý a je natolik zajímavý, že mi to nedalo a jakožto bývalý novinář jsem s Denisou udělal tenhle rozhovor. 

Aleš: Savi House nemá příliš dlouhou tradici, přesto jsem se u nemalého množství lidí, kterým jsem připravoval safari a ptali se mě na tipy na ubytování setkal s tím, že u vás prostě už není místo. Čemu vděčíte právě téhle velké popularitě? 

Denisa: Já neustále říkám, že máme velké štěstí na skvělé hosty. Nicméně domnívám se, že klíčové jsou recenze. Přistupujeme totiž k hostům individuálně a nic moc pro nás není problém. Máme zkušenosti s různými hosty a snažíme se vyjít vstříc všem požadavkům, které jsou v našich silách, aby si naši hosté svou dovolenou maximálně užili a odnesli si jedinečný zážitek. Máme už například zkušenosti s celiaky, vegetariány i vegany. Jezdí k nám vlastně všechny věkové kategorie,  od mladých párů, přes rodinky s dětmi, ale i starší lidé. V Savi House jsme jako velká rodina. Velice často zde vznikají přátelství, troufám si říct, že na dlouhou dobu nebo i celý život. Taktéž se snažíme pro naše hosty dělat zajímavý program. Míváme třeba bubenickou nebo masajskou show. Rozhodně bych ráda vypíchla, že nešetříme na potravinách a tudíž veškeré ovoce a zeleninu omýváme v pitné vodě z barelů, nikoliv z kohoutku, což je běžná praxe prakticky všude. Z balené vody rovněž i vaříme, takže naši hosté nemívají žaludeční problémy. 

Když jste kdysi přijeli na Zanzibar, byli jste už z Česka rozhodnuti, že na zde zůstanete a otevřete si právě takovýto druh ubytování? 

Jelikož jsem dříve pracovala pro jednu velkou hotelovou síť v Praze jako recepční, měla jsem s tímto oborem určité zkušenosti a navíc je mou velkou zálibu dělat právě takovou práci. Když jsme jeli na Zanzibar, věděli jsme, že chceme zkusit žít mimo Česko a právě zde se nám zalíbilo. Nicméně v původním plánu bylo jen přijet na dovolenou a pak se zase přesunout dále. Nikdy jsem si neuměla představit žít v muslimské zemi. Manžel Luboš měl zase sen otevřít si restauraci, ale o ubytování neuvažoval. Takže jsme to spojili a bylo to. 

Vybrali jste si Nungwi cíleně a byla to jediná lokalita na ostrově nebo jste zvažovali i jiné možnosti jako například Kiwengwa nebo Paje? 

Nungwi jsme si vybrali cíleně pro dovolenou, pak jsme ostrov procestovali a nejvíce se nám líbilo právě v Nungwi, nebyl tedy důvod hledat jinou oblast. 

Přišli jste tedy do Nungwi, podle čeho a jak jste vybrali právě nemovistost, kde Savi House provozujete? 

Přímo v domě, který nyní nese jméno Savi House, jsme byli ubytováni, když jsme na Zanzibar přijeli jako turisté. 

Místo jste tedy našli. V jakém bylo stavu, co všechno bylo potřeba předělat, upravit a přizpůsobit, abyste mohli začít? Myslím tím jak po stavební a technické stránce, ale i po té administrativní? 

Přímo stavební úpravy potřeba nebyly. Bylo ale nutné dokoupit mnoho nového a pořádného vybavení jako třeba nádobí, ručníky, ložní prádlo, polštáře nebo všechno vymalovat. Postupně taky kupujeme nové postele a matrace nebo doplňky. Pomocí obrazů nebo jiných dekorací neustále zvelebujeme jak pokoje, tak i společné prostory. 

Co se týče administrativy, museli jste založit firmu, bankovní účet a zařídit velké množství různých povolení a licencí, které umožňují podnikání na Zanzibaru. Vedení ministerstva turismu na ostrově se netají tím, že by rádo zvýšilo procento lidí, kteří se na ostrov vrací. Jak je to u vás, máte už v takto krátkém působení na ostrově nějaké procento navrátilců přímo do Savi House? 

V tuto chvíli máme již rezervace od hostů, kteří se k nám vracejí zhruba po roce. Přivítáme je například v prosinci a lednu. Moc se ně těšíme. 

Na Zanzibaru s vámi žijí vaše dvě děti (4 a 5 let). Jaké to je zvládat najednou vedení hotelu, výchovu dětí a třeba i domácí výuku? 

Děti jsou zatím v předškolním věku. Od června tohoto roku máme chůvu, která je povoláním učitelka a pomáhá nám s péčí o děti a jejich vzděláváním. Před tím jsme téměř rok byli bez pomoci. Největší „zážitky“ s dětmi jsme měli asi na úřadech a v bankách, kde člověk čeká na cokoliv nekonečné hodiny úplně běžně. My jsme ještě tací střelci, že poměrnou část úřadů jsme vyřizovali v muslimském svátku Ramadhan, tedy v době kdy se na veřejnosti nesmí nic konzumovat. A zkuste vysvětlit dětem, že 5 hodin nesmí pít a musí počkat, než nám založí účet. Ale zvládli jsme to. Nebylo to jednoduché, co šlo s dětmi, zvládli jsme společně, co nešlo, tak jsme se u dětí prostřídali. Dokonce jsme si vyzkoušeli i chod pensionu, kdy jeden z nás přítomen nebyl. Já jsem musela do Česka na tři týdny a Luboš zůstal celou dobu s dětmi bez pomoci a pak když odletěl Luboš na čtrnáct dní a na chod Savi i na děti jsem byla sama. 

Je něco, co byste udělali od začátku provozu jinak po zkušenostech, které už teď máte? 

Ano, nezačali tady podnikat! (Smích).

Každý hoteliér na Zanzibaru potvrdí, že sehnat spolehlivého, dochvilného a pečlivého zaměstnance na Zanzibaru není lehký úkol. Jak se s touhle výzvou vypořádáváte u vás? 

Zaměstnanců se u nás prostřídalo už docela velké množství. Naprosto souhlasíme a opravdu to není jednoduché. A když už si myslíte, že máte vyhráno a máte skvělý tým, vždycky se něco stane. A děje se to furt. Větu: „To jsem ještě neviděla“,  použiji snad každý den, jelikož opravdu stále každý den vidím něco, co ještě nikdy před tím. Zaměstnanec například tři měsíce funguje naprosto bez problémů a pak se z ničeho nic úplně změní, jako kdyby ho někdo vyměnil a vy ho nemůžete najednou poznat. A děje se to všem kolem nás. Jeden náš kamarád nám kdysi řekl, že na Zanzibaru toho více nefunguje, než funguje a tak to je i s lidmi. 

Máte pro klienty připravené nějaké novinky nebo udělali jste nějaké změny oproti loňské sezoně? 

Ano, neustále pracujeme na zkvalitňování našich služeb. Například jsme upravili snídaně, máme nové menu na večeře - vaříme jak místní klasiky i speciality, tak indická jídla, čínu, risotto, ale třeba i usmažíme  český řízek. A samozřejmě stále zvelebujeme a vylepšujeme pokoje i veřejné prostory. 

Předpokládám, že k té velké popularitě, kterou si Savi House za dobu svého působení získal, je potřeba si rezervace dělat docela dlouho dopředu. S jakým předstihem by vás zájemci měli kontaktovat a jaké jsou nejlepší kanály, kterými to udělat a kde všude vás najdou?

Určitě nejvýhodnější cenu dostanou hosté při rezervaci napřímo. Mohou nás kontaktovat přes Facebook - Savi House Nungwi a nebo rovnou u mě na WhatsApp +255748045386. Najdete nás i na Booking.com, na Instagramu nebo TikToku. Rezervace je určitě vhodné dělat dopředu i rok, již nyní máme až do konce března příštího roku téměř plno. Ještě zbývá pár volných pokojů v září, v říjnu a prosinci (2023). Čím dříve se host ozve, tím větší má šanci, že bude mít termín, jaký mu bude nejvíce vyhovovat.

Moc díky, že si na mě a čtenáře této stránky a rubriky “Občasník” našla čas a podělila ses o váš příběh.

Previous
Previous

10+1 NEJFOTOGENIČTĚJŠÍCH míst na Zanzibaru a „Jak tady fotit“

Next
Next

Proč Zanzibar? Kdy, kam, jak a za kolik?