10+1 NEJFOTOGENIČTĚJŠÍCH míst na Zanzibaru a „Jak tady fotit“

Jakožto jediný český profesionální fotograf, který na Zanzibaru dlouhodobě působí, jsem se rozhodl, že připravím článek, který zacílím primárně na fotografy, ať profíky či hobíky. Pro ty z vás, kteří disponujete pouze mobilem, tedy veliká většina, první část klidně přeskočte a mrkněte až na část druhou níže, ale budu rád, když se začtete do celého povídaní :) 

Na výletech nebo safari se často setkávám s klienty, kteří různými fotoaparáty disponují nebo už online dopředu občas odpovídám na otázky, jak je to na Zanzibaru s focením, jaké objektivy si s sebou brát, kam a kdy jít fotit a podobně.  Článek tedy zákonitě obsahuje nemálo specifických pojmů, ale věřím, že zejména fotografům informace v tomto textu budou přínosem, neboť osobně bych právě takové povídání, kdybych plánoval první cestu na Zanzibar, ocenil.

Zanzibar je extrémně fotogenická lokace. De facto cokoliv vyfotíš, je prostě super. Je jedno, jestli je to člověk, palma, pláž, architektura, zkrátka všechno. Jeden můj kolega fotograf říká, že pokud jeho stín nemá aspoň 6 metrů, tak nefotí. To ale na Zanzi neplatí. Barvy, pestrost a sytost všeho, a pro nás středoevropany bezbřehá všeobjímající exotika, tenhle narativ vylučuje. A hlavně … hlavně je tu nekonečně mnoho světla!! To mi potvrdil i kamarád a lifestylový fienart fotograf Petr Huser (jeho instagramový účet zde), se kterým jsem na jaře 2022 fotil soustředění Miss Czech Republic. Právě veliký množství rozptýleného světla od rozednění po západ udává dobré fotografické podmínky i těm z vás, kteří nemáte extra světelné objektivy a musíme proto používat clony od 2.8 výše. Samozřejmě objektivy s clonou 1.2 nebo 1.4 jsou vždycky lepší, já mnohdy právě takhle nízké clony rád používám, neboť pěkný bokeh dodá fotce dynamiku, ale i přiclonění není vždycky na škodu. 

Tady vlastně můžeš fotit jak street (lidi a dění na ulici), krajinu (pláž a palmy), tak wildlife (safari) a v neposlední řadě i vytvářet záběry z dronu. Rád bych zde odkázal na můj fotografický web a konkrétně položku Zanzibar - odkaz na zanzibarské fotky najdeš zde

Začnu-li u techniky, je asi jedno s jakým tělem foťáku přijedeš. Důležitý jsou vždycky objektivy a tvůj cit pro zachycení momentu a kompozice. Pokud se budeš pohybovat pouze a jen na ostrově, bohatě si vystačíš s čímkoliv do 200mm. Volil bych aspoň dva objektivy. Jeden širší - bavíme-li se full frame (plnoformátových) snímačích, bývají v rozmezí 16-35mm nebo 12-24mm a tak podobně nebo samozřejmě pevná skla.

Mně se krásně osvědčil objektiv Sony 24GM v cloně 1.4. a druhý pak nějaký univerzálnější, zpravidla něco mezi 24-75mm, případně pak ještě třetí a to 70-200mm. První zmiňovaný využiješ hodně ve městě na street, architekturu, ale i na pláže a větší celky. Druhý pak třeba na focení lidí s tím, že na delším ohnisku ti to udělá dobrej bokeh a dodáš fotce dynamiku a hloubku. Poslední, nejdelší je zase vhodný, chystáš-li se například do Jozani parku na opice (Guarézy zanzibarské). Občas mršky sedí dál ve větvích a potřebuješ si je trošku přitáhnout.

Pokud se chystáš i na safari do Tanzánie, což naprosto doporučuju (nabídka safari je zde), už budeš potřebovat delší ohnisko, cokoliv nad 200mm je v podstatě nezbytné. Osobně běžně používám Sony 200-600, ale měl jsem k dispozici i pevné sklo 400mm v konstantní cloně 2.8 a to je teprve dělo. 

Určitě za zmínku stojí nějaké příslušenství. Pokud máš rád rozmazané expozice vody nebo děláš fotky na dlouhé časy, nezbytnou výbavou je samozřejmě stativ. K němu pak určitě ND filtr na prodloužení expozice. Nezapomeň určitě „foukátko“ na snímač (zejména ti z nás, kteří disponujeme bezzrcadlovkami), nabíječku a dostatek paměťových karet, protože koupit na ostrově aspoň nějakou kvalitní SD kartu je víceméně nereálný úkol. 

Samostatnou kapitolou jsou i drony. Sám jsem dronař. Létám už roky jak s klasickými drony, tak s FPV verzemi. Zanzibar ze vzduchu nabízí skvělé pohledy a fotky či videa tu vznikají fakt samy. Pokud také lítáš s dronem, určitě si jej vezmi s sebou. Na ostrov jsem s dronem vstoupil mnohokrát a vždy bez problému. Správně bys měl mít oficiální povolení, ale to nikdo z turistů stejně většinou nemá. Spíš je důležité nelétat kolem letiště nebo poblíž nějakých vojenských lokací, neohrožovat lidi, zkrátka používat hlavu a budeš v pohodě. Fotky a videa pak přijdou sami. 

Tolik asi k ohniskům, dronům a příslušenství a vrhneme se na místa, která za fotku rozhodně stojí. Asi to znáš, že kdykoliv kamkoliv jedeš, určitě hledáš místa, která jsou nějakým způsobem fotogenická, moderně se jim říká „Instagrammable places“. I na Zanzibaru několik takových máme. Nebudu však jmenovat taková ta vyhlášená místa, která zmiňuje každý jako je: Prison Island, nebo pláže v Nungwi či ostrov Mnemba. Ta místa jsou samozřejmě pěkná, ale zaměřím se spíše na lokální destinace, které jsou fotogenické a zároveň z nich čouhá něco trošku výjimečného, neortodoxního a nejsou tak běžně jmenována ve všemožných průvodcích - prostě lokace, která mají nějaký přesah a nejsou prvoplánovitá. Veskrze nejde o konkrétní místa, jako spíš o návod kde a jak je najít a následně nechat pracovat fantazii a um, takže seznam je tak trochu netradiční. 

Pojďme tedy na to!

10+1 NEJFOTOGENIČTĚJŠÍCH míst na Zanzibaru

Mtende Beach

Budeme-li se dívat výše zmíněným prizmatem „Instagrammable places“, musí tohle místo být rozhodně nejvýše. Jde o relativně malou pláž na úplném jihu ostrova obklopenou skalisky. Bývalo to tu ještě před pár lety prakticky bez lidí. Teďka už je pláž docela profláklá, ale pořád stojí za to. Pod názvem (Mtende Beach) na Instagramu najdete nepřeberné množství fotek, kterými se lze inspirovat. Pláž se nachází jižně od Paje, cca 35 min autem. Za sebe doporčuju návštěvu v polo-přílivu/odlivu, ať máte trochu vody a můžete tam brouzdat. Nejlepší čas návštěvy je brzo ráno, klidně si domluvte taxíka, abyste na místě byli třeba na 07:00 nebo půl osmou. Nikdo nebo skoro nikdo tam s vámi v tu dobu nebude a budete tak mít nejlepší světlo a taky vás ještě nebude spalovat přílišné horko. Hned u toho jsou i restaurace, kde si můžete dát jídlo nebo pivo. 

Nakupenda

Říká vám něco slovo „sandbank“? Že ne. Jde v podstatě o přírodní písčitý útvar v moři, jakousi „oboustrannou pláž“. Mnohdy blbě nazývané „mizející ostrůvky“, neboť jen málokdy takové místo zcela zmizí. Vždy zůstane aspoň malá část nad vodou. Právě ostrůvek Nakupenda se nachází cca 20 minut člunem do Stone Town. A jak se tam dostat? Necháš se dovézt do Stone Town k restauraci Livingstone Beach Bar a tam už se prostě poptáš kohokoliv, zda tě vezme na Nakupendu. Cena za loď a šoféra může být různá, ale zpravidla by neměla překročit 60 USD za loď (pokud vás teda nejede 10 :D )Teďka je důležitá denní doba. Jelikož na ostrůvku není milimetr stínu a hlavně v rozmezí 11-16h tam bývá obrovské množství lidí, volil bych start ze Stone Town někdy po 16. hodině, čili na místo dorazíš někdy kolem půl 5 a do půl 7, kdy Slunce zapadá, máš dost času na fotky v různém světle a hlavně skvělou příležitost na záběry z dronu, který si určo vezmi s sebou. 

Pokud si to chceš ještě více zatraktivnit a mít větší jistotu, že budeš úplně sám, popřípadě, že tam s tebou bude leda jeden další nadšenec, domluv se s šoférem (rozhodně ne kapitánem :D ) lodi, že bys chtěl za Nakupendu na o něco vzdálenější sandbank (Pange Island), cca o 20 minut dál. Místo je to velmi podobné, ale jak říkám, nebude tam buď nikdo nebo skoro nikdo. Právě na tomhle zadním ostrůvku jsme v březnu 2022 fotili promo fotky pro Miss Czech Republic a větší soukromí a atraktivitu místa jsme si zvolit nemohli. 

Návrat plánujte vždy těsně po západu Slunce a stejně tak vždy plaťte domluvenou částku až po bezpečném návratu zpět do města. Šofér možná na vás bude zkoušet, ostatně jako kdokoliv na Zanzibaru, abyste mu dali víc a bude k tomu mít tisíc různých důvodů a výmluv. Ne! Vždy trvejte na domluvené částce. A nebo narazíte na férového týpka, který bude akurátní. 

Stone Town Rooftops

Tady nejde o jedno konkrétní místo, ale o celou řadu míst, která nejde nijak moc konkretizovat. V podstatě stačí najít jakýmkoliv střešní bar, restauraci nebo čajovnu a to je přesně to o čem mluvím. Možná, že se to zdá být trochu matoucí a nefotogenické, ale právě západy Slunce, barevná obloha, změť rezavých střech města a halekání z mešit, kterému říkám „volání divočiny“, tvoří právě ten obrázek, o který jde. Pokud hledáte konkrétní místo, rád vás odkážu na článek zde a taktéž zde, kde jsem popsal restaurace a bary (mimo jiné i střešní) ve Stone Town. 

Trhy ve Stone Town a celkový zdejší vibe

Tenhle bod volně navazuje na předchozí. Opět nejde identifikovat přesnou lokaci či dokonce úhel a kompozici. Zkrátka vezměte svůj foťák a vyražte do ulic a na tržiště, načerpejte zdejší atmosféru, není nutné hned všechno fotit. Dobré je si na chvíli někam sednout (ne do kavárny) a koukat po lidech a celkovém dění. Až to nacítíte, vydejte se nazdařbůh uličkami. Fotogenický je úplně všechno a úlovky přijdou sami. Co se týče focení lidí, buď to dělejte tajně a nenápadně a nebo se každého vždycky radši zeptejte. Co úplně nedoporučuju, tak je focení kohokoliv uniformovaného, jsou na to dost hákliví.

Vím, že fotka samopalníka, jak hlídá bankomat by se v portfoliu dost vyjímala, ale můžou z toho koukat zbytečné problémy. Sám takovou fotku taky nemám, i když možností už bylo hodně. Něco o focení lidí najdeš v článku zde v bodě 8b. Pokud najdeš místního, který dá svolení a bude ochotný nějak (nestrojeně) pózovat, dej mu pak nějakou všimnou, stačí cca 1000 TSh, tedy zhruba 10Kč, víc fakt netřeba. Já to třeba tak dělám. Rozměním si 5.000 TSh na 5 tisícovek a během hoďky je tam rozdám a fotky vylezou skvělý :)  

Políčka s mořskými řasami

Vsadím se, že tohle téma ještě nikdo v žádném průvodci, natož fotoprůvodci nikdy nevytáhl. Avšak zdejší fotka ukazuje, že jde o netradiční a objektivně zajímavou fotolokaci. A není jen jedna, je jich veliké množství, protože jde o důležitý exportní produkt. Nejsou to obyčejné mořské řasy, které se vám motají do rukou, když plavete, jde o speciální druh řasy, která je tvrdší, skoro až jakoby „plastová“. Na mořském dně místní tyto řasy pěstují a kultivují. Když je odliv, dá se kolem nich běžně chodit, mnohdy narazíte i na ženy, které políčka obdělávají. Když se zeptáte, většinou vás nechají si je u práce vyfotit. Relativně hodně takových políček najdete v okolí Pwani Mchangani, Uroa, Paje a Jambiani, tedy ze samotných názvů lokací vyplývá, že je najdete jen na východním pobřeží. 

Ras Nungwi

Sem rozhodně, pokud možno, zamiřte co nejdříve. Jde totiž o jedno z mála míst, ne-li jediné, které má atraktivní pobřeží či pláží a není tam ještě žádný nebo minimum hotelů. Jde o oblast mezi atolem Mnemba a východní stranou Nungwi. Dostaneš se sem z obou stran. Jak od Muyuni Beach, odkud se často jezdí k Mnembě, tak právě loďkou z Nungwi. Nezbytné je ohlídat si, aby byl čas odlivu. Pokud narazíš na šikovného „pilota“ lodi, který se vyzná, dokáže pěkně prokličkovat mezi mělčinami a tebe čeká osamocené místo.Jen ty, bílý písek, teplá voda a malé rybičky v lagunách všude kolem.

Čtyři důležité a vlastně naprosto nezbytné body, které musím zmínit: Opalovací krém, dost vody, sluneční brýle a aplikace Tides. Proč ta aplikace? Protože kdybys na nějaké místo dojel ještě před maximálním bodem odlivu, voda ještě klesne a může se stát, že loďka zůstane na mělčině nebo se zavřou odjezdové „trasy“ a budete nuceni čekat, dokud voda nezačne zase stoupat, což třeba v poledních hodinách může být pro tělo docela masakr. S tím se pojí samozřejmě zbylé tři zmíněné položky :) Pokud máš dron10, tady ho využiješ na sto pro! 

Taky jsem dával rozhovor do časopisu Lidé a Země, kde mne požádali, abych připravil několik svých “srdcovek” na Zanzibaru a právě Ras Nungwi mezi ně patří. Původní článek z časopisu najdeš zde.

Lodě Dhow

Zase trošku širší pojem a prostor pro vaši kreativitu. Lodí typu dhow se ve vodách kolem Zanzibaru pohybuje hodně. Jde o staré arabské typy, které se právě kolem Zanzi pořád hojně používají. Jednak pro turisty, ale ještě pořád s nimi běžně vyjíždí na svůj lov rybáři. Ovládání není nijak jednoduché a fakt ty makáče, co s tím umí hluboce obdivuju. Pro nás je ale zajímavé, že jsou extrémně fotogenické. Loviště je pro nás primárně v okolí Stone Town a Nungwi. Obě místa jsou otočená na západ, proto stačí počkat právě do západu a nechat si nějakou takovou starou arabskou dřevěnou loď vjet do záběru a exponovat. Můžeš si plachetnici přitáhnout celou nějakým zoomem nebo použít i širší záběr a zakomponovat něco do popředí, jako třeba na fotografii níže - koupající děti - kreativitě se meze zkrátka nekladou :)

Kae Sunset

Jak se podívat na západ Slunce z východního pobřeží? I to je na Zanzi možné. Stačí si vyjet na sever od Paje do oblasti Michamvi, konkrétně na pláž zvanou Kae. Občas tam bývají různé DJské sety se vstupným, ale to neva. To místo má atmosféru a když popojdeš od hudby trochu severněji směrem k resortu „alá Maledivy“, který si záběru zakomponuješ, použiješ stativ, ND filtr na delší expozici, nemůžeš to prostě vyfotit blbě. Až Slunce zapadne, dej si drink na vedlejším baru a závěr dne jako fík je tvůj :)

Laguna Maalum

Relativně nově zpřístupněná laguna s průzračnou vodou na okraji Paje. Občas je potřeba rezervace nebo počkat, až se úvolní místo. Provozovatelé to zde vedou vážně skvěle a zodpovědně, protože udržují rozumný počet lidí v laguně. Vstupné sice není nízké, ale stojí to za to. Z „centra“ Paje (od kruháče :D ) dojdete za 15-20 min pěšky. Případně zajímavá alternativa transportu je boda-boda, čili motorka, kdy si sednete za týpka a za pár šušňů jedete kam potřebujete. Ať už uděláš fotku na schodech do laguny nebo někde jinde, vždycky to bude stát za to. V okolí je ještě několik dalších jeskyní nebo lagun, avšak tahle je z nich rozhodně nejhezčí. Bývala zajímaví třeba Kuza Cave, ale od určité doby a změny v provozování je to v brutálním úpadku a místo dávno ztratilo svoje kouzlo. Během svých výletů, konkrétně v rámci toho na jih ostrova (odkaz na mé výlety zde) právě sem klienty beru na koupačku. 

Jozani

Přemýšlel jsem, zda jedno z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších míst na Zanzibaru do tohohle seznamu zařadit. Nakonec jsem se rozhodl, že ho přidám, avšak pouze za určitých a specifických podmínek. Standardně všichni návštěvníci a turisté přijíždí cca kolem 9:30-10:00 a zejména v hlavní sezoně to může být slušný nátřesk lidí najednou. Pokud si ale fotograf a zajímá tě flora i fauna, zajisti si individuální dopravu (taxi) a k recepci do Jozani doraž někdy kolem 8 nebo i dříve - spočítej si čas odjezdu dle místa, kde přebýváš. Část průvodců už je v tuhle dobu na místě a některý z nich se tě určitě ujme. Řekni, že bys rád za opicemi (Guarézy zanzibarské), které zmiňuji už výše. Je vysoká pravděpodobnost, že na místě budeš zcela sám, popřípadě s tebou bude jeden dva další nadšenci a v tom docela rozsáhlém lese se bezpečně rozmístíte a každý budete mít svůj foto-spot a dostatek času na focení těchto primátů. Jakmile budeš spokojený a na kartě mít dostatek úlovků, ještě požádej průvodce, ať tě zavede do mahagonového lesa hned vedle. 

Při dobrém ranním světle se ti naskýtá obrovská botanická zahrada vhodná ke snímání, jak samotné mahagonové stromy, tak různé druhy palem, husté všudypřítomné kapradí, popadané dřeviny a hlavně jako celek je to fascinující. Navíc, měl bys tam být sám, nebo skoro sám a žádní rušiví turisté v oranžových a žlutých outfitech. Na závěr je v rámci jedné vstupenky možné zajet do mangrovového ekosystému (autem cca 5-7 minut) a dát si krátkou cestičku s foťákem i zde. Pak už ale nastane čas místo opustit, protože začnou najíždět turisté v oranžových a žlutých outfitech :D

Stejně jako v předchozím případě, tak i do Jazoni míří naše kroky v rámci výletu na jih ostrova :)

Kiteři

Na závěr trošku netradiční tip. Zejména pro váš, kteří rádi fotíte dynamické věci či sport. Zejména v oblasti Paje (na sever Bwejuu, na jih Jambiani) nebo pak taky v Pwani Mchangani, potažmo částečně i v Kiwengwa, se dá pozorovat a samozřejmě též fotit velké množství kiterů. Jde o vodní sport, pro nějž jsou právě ve zdejší oblasti naprosto optimální podmínky. Veliká mělčina a hlavně příznivé povětrností podmínky. Pobydete super čas na pláži, kde se neodehrává jen tahle drakiáda, ale pohybuje se tam veliké množství dalších lidí, které je zajímavé komponovat do prostředí. Tady budeš určitě potřebovat delší sklo. Oblíbená a rozšířená napříč všemi značkami 70-200mm je takový základ, lepší je samozřejmě mít delší. Dobrý snímky uděláš i dronem - jen bacha, ať jim nevlítneš do draka. Nejen, že můžeš ohrozit toho kitera, který zahučí do vody, ale hlavně o ten dron snadno přijdeš. 

O kitování a možnostech jak, kde a za kolik si tenhle atraktivní, ale hodně náročný vodní sport vyzkoušet, určitě taky jednou článek bude.

Míst, která by se dala popsat a splňovala by podmínky pro tenhle ne tak obyčejný seznam, je určitě více. Stačí jmenovat Tumbatu Island, Rihla Island nebo druhý zanzibarský ostrov Pemba. To jsou lokace, která pro vás třeba popíšu v nějakém dalším článku :) Přesto věřím, že právě tenhle výpis a fotografické rady jsou dostatečným návodem, jak na Zanzibaru navštívit a fotit atraktivní a fotogenická místa.

Previous
Previous

Freddie Mercury na Zanzibaru: Mýty a fakta!

Next
Next

ROZHOVOR: “Savi House” Cesta českého páru za vlastním penzionem na Zanzibaru