Rozdíl mezi Selous a Mikumi
Je to jen pár několik dní, kdy jsem po několika letech zase vrátil do výběru safari balíčků možnost vyrazit na jednodenní safari do národního parku Mikumi. Celý balíček ZDE.
Tahle varianta je mezi Čechy a Slováky dosti oblíbená, já ji však ve výběru docela dlouho neměl a to ze dvou důvodů. Nemohl najít vhodného partnera, který by nedělal pro Afriku běžné „fuck-upy“ a chaos.
Zároveň jsem při mých návštěvách zde nabyl dojmu, že lidí, kteří na safari do Mikumi jedou, je skutečně hoooodně a já jakožto fotograf a někdo, kdo byl na safari 71x jsem to nemohl přenést a tím pádem dál zprostředkovávat pro moje klienty.
Nyní jsem však vhodného partnera našel, podíval se na to jinou optikou a spojil to se zpětnými vazbami lidí, které jsem na Mikumi v minulé a předminulé sezoně na jejich přání i tak vypravil. Právě tyto zpětné vazby byly překvapivě dobré. Proto jsem se rozhodl tuto možnost do seznamu mnou připravovaných safari opět vrátit.
Sice je to zatím jen pár dní (k 4/6/2024) co jsem Mikumi do nabídky vrátil a už se ozvalo mnoho lidí se zájmem právě sem v rámci své dovolené vyrazit a několika párům a rodinám už jsem jejich cestu na safari rovnou připravil. Avšak vyvstaly některé dotazy, kdy se zájemci ptají jaký že je rozdíl právě mezi tímto jednodenním Mikumi a stejně tak jednodenním Selous, které mám v nabídce už dlouho dobu.
Při pohledu na oba balíčky (Mikumi ZDE a Selous ZDE) je zřejmé, že tím nejviditelnějším aspektem je cena. Mikumi je zkrátka nejlevnější možnost, jak ze Zanzibaru navštívit safari. Proto je vhodný právě pro ty z vás, kteří by rádi využili možnost vidět velká africká zvířata ve volné přírodě, avšak mají už tak našponovaný rozpočet. Zároveň jde o ideální možnost pro takzvané prvoúčastníky - zkratka ty z vás, kteří ještě na safari nikdy nikde nebyli.
Mikumi je oproti Selous více rovinatější a hlavně není zde tolik vysoké vegetace, proto je hledání zvířat o poznání snažší a i výsledky pátrání bývají často lepší. Avšak není to pravidlem. Právě lepší prostupnost terénem a nižší cena přitahuje více lidí. Zejména v hlavní sezoně je v Mikumi skutečně hodně aut.
Oproti tomu v Selous je terén více kopcovitější (nečekejte ale žádné velké výjezdy a sjezdy), je v něm hustější vegetace a proto hledání zvířata není tak jednoduché. Nicméně větší množství stromů a keřů přináší více momentů překvapení, když se zvíře objeví z ničeho nic vedle vašeho auta a proto považuji zážitek ze zdejšího parku lehce zajímavější a méně předvídatelný a tím pádem o něco dobrodružnější. Zároveň zde běžně nebývá tolik aut jako v Mikumi.
Ve všem ostatním jsou oba balíčky v podstatě stejné. Program i časy jsou plus minus stejné.
Mno, nevím, jestli jsem vám pomohl při rozhodování, který z těchto dvou parku a možností vybrat, ale jsem si jistý, že ať si vybere jednu nebo druhou možnost, zážitek si odnesete. A právě možnost vyjet na africké safari a zatraktivnit si tak svoji dovolenou na Zanzibaru nebylo nikdy jednodušší, logisticky i finančně dostupnější. To je prostě objektivní fakt.
Zanzibar má právě tu unikátnost v tom, že jako jediná destinace tohoto typu (Mauritius, Seychely, Reunion, Maledivy či Madagaskar) má propojenost s pevninskou Tanzanií. Jde o jednu zemi - federaci a není potřeba řešit jakákoliv další víza nebo očkování. Zkrátka sednete na hotelu do přistaveného auta, pak do letadla a za chvíli už jste mezi slony, hrochy, lvy, žirafami a dalšími oblíbenými velkými africkými zvířaty.