Všechno důležité k vízu a “pojištění” na Zanzibar
Pro vstup na Zanzibar potřebujete dva dokumenty. Jeden je klasický a platný odnepaměti - vstupní vízum a druhý je nový - pojištění.
Vízum: https://visa.immigration.go.tz/
Pojištění: https://visitzanzibar.go.tz/
O prvním (víza) moc polemizovat nelze, i když argumenty pro a proti vízu by se určitě našly. S druhým je to horší. Platí od 1.10.2024 a nese oficiální označení „pojištění“.
Avšak i jak sami cestovní kanceláře apelují na své klienty, nelze tento poplatek brát jako samospásný a už vůbec ne účinný. V prvních týdnech od spuštění došlo na Zanzibaru k pokusům a jeho nucené využití při úrazech a jak se ukázalo, dřívější predikce nelhaly a lidé neměli šanci cokoliv vyřešit a museli tak použít své klasické a hlavně funkční pojištění, které si sjednali doma.
S docela velkými obtížemi toto pojištění lze uplatnit pouze ve státních zařízeních. Kdo jste v takovém zařízení byl, už víte, že kvalita vybavení i lékařů samotných odpovídá očekávání a kdo ne, tak vám nepřeju, abyste se to kdy dozvěděli :D Na malé banality asi jakš takš OK, ale řešit cokoliv většího a důležitějšího? To fakt ne. Celkové plnění je extrémně nízké, má mnoho výjimek a prostě nedává vůbec žádný praktický smysl.
Zkrátka tento poplatek ve výši 44 USD za dospělého a 22 USD za dítě do 18ti let lze nazývat různě, jen ne pojištění. Kdyby to dostalo název třeba výpalné nebo poplatek za poplatek, realitě by se to blížilo více. Poplatek vás údajně kryje po dobu 92 dnů - tedy 3 měsíce. Platit se dá kartou nebo cash. S tím, že mít připravenou hotovost je na Zanzibaru vždycky lepší, rychlejší a efektivnější.
I když proti tomu brojí, jak velké cestovní kanceláře snad z celé Evropy, tak i zanzibarské a tanzanské asociace v cestovním ruchu, společně například i ministerstva zahraničí několika evropských zemí, novináři, nejen domácí, ale prostě ne a ne se zanzibarskou stranou jakkoliv diskutovat, natož hnout. Zaseknutí na pozicích. K dnešku 6.11.2024 se to zatím prostě nepodařilo.
Avšak uvidíme, co přinese budoucnost, protože podobná věc nemá ani v globálu žádný precedens, byla ušita velmi horkou jehlou a navíc vykazuje značné díry v mezinárodní legislativě v odvětví pojišťovnictví.
Setkal jsem se i s názory, že holt někteří lidé během své dovolené nebudou platit nikde nikomu dýška a budou právě těm, kteří si tuzér nárokují argumentovat tím, že peníze na dýška už zaplatili státu a třeba se tahle mikroiniciativa postupně dostane na příslušná místa a vznikne další tlak, tentokrát ze strany místních obyvatel. Těžko říct.
Na jednu stranu je to zajímavý pohled, ale tímhle nesmyslným státním rozhodnutím trpí vedle turisty pak i nevinný občan Zanzibaru. K tomu, že se poškozuje image státu jako takového, ani nemluvě.
Na každý pád je prostě před vstupem na ostrov tenhle poplatek pojmenovaný „pojištění“ zaplatit. Lze to dvěmi způsoby. Buďto online předem přes tento odkaz: https://visitzanzibar.go.tz/ a nebo na místě po příletu. I tady ale byly dle očekávání problémy.
Kvůli neprofesionální nebo nepřesné komunikaci ze strany Zanzibaru směrem ven některé cestovní kanceláře nebo letiště to pochopily tak, že nikdo bez tohoto pojištění nemůže nastoupit do letadla a někteří cestující tak zkraje října 2024 prostě neodletěli.
Později naštěstí vyšel dokument (obrázek níže 👇🏻), který to uvedl na pravou míru a nyní je všem jasné, že toto pojištění lze pořídit i po přistání NA MÍSTĚ.
Druhá záležitost, která je nutná zaplatit je vízum. Jeho výše je 50 USD na osobu. Expirace je pak 90 dní (92 dní) a je jedno-vstupové. Platba je možná v hotovosti nebo kartou. Stejně jako v předchozím případě, tak i zde platí, že platba v hotovosti v US dolarech je většinou rychlejší. Avšak není to pravidlem.
Samozřejmě je platné, jak pro Zanzibar, tak pro pevninskou Tanzánii, což využijete zejména při cestách na safari - pohybujete se totiž v rámci jedné země / federace a není potřeba řešit další vízum, protože jej už zkrátka máte v cestovním pase.
Kdo by potřeboval odletět a zase se vrátit v rámci těchto 3 měsíců, může koupit vízum multi-vstupové - to stojí 100 USD na osobu.
I u víza se objevila drobná dezinformace. V průběhu října 2024 jsem se setkal s ojedinělou zprávou, že od 1.12.2024 bude možné vízum pořídit pouze online dopředu. Tato nepotvrzená zpráva pak na začátku listopadu 2024 prosákla i ven a mezi lidmi se krátce šířila.
6.11.2024 však vyšla oficiální zpráva, že i VÍZUM LZE POŘÍDIT PO PŘÍLETU na místě. Avšak ve stejném dokumentu zároveň doporučuje si vízum obstarat dopředu online - údajně kvůli pohodlnosti odbavení. Screen dokumentu zde níže 👇🏻
Ze své i zprostředkované zkušenosti vím, že občas vízum online pomůže a proces odbavení uspíší, občas nikoliv. Vždycky záleží na aktuální situaci na letišti - kolik letadel najednou přilétlo a kolik odbavovacích přepážek jede, popřípadě nejede.
Nicméně musím varovat před různými buď reklamními nebo podvodnými stránkami nabízejících vízum. Je to jako se stránkami nabízející dálniční známky, možná to znáte. Když do Googlu napíšete něco jako „visa Tanzania“ nebo „Vízum Tanzánie“, či podobné, vyjede vám odkazy, z nichž několik prvních je takzvaně „sponzorovaných“ (sponsored) a to jsou ty, o kterých píšu.
V lepším případě vám naúčtují víc, než je cena víza, tedy rovných 50 USD, v horším případě zaplatíte za něco, co vám buď nepřijde vůbec nebo vám přijde něco s relevancí diplomu za přespolní běh na základní škole. Když tento dokument pak na příletu představíte úředníkovi, bude vám velmi pravděpodobně sděleno, že vás nemá v systému (logicky) a budete to muset zaplatit znova na místě. Aneb dovolená nemůže začít lépe, že? :D
Každopádně jeden jediný správný odkaz je ten v úvodu tohoto článku nebo ten stejný zde: https://visa.immigration.go.tz/
Věřím, že jeden večer doma u počítače nebo nenáročná byrokratická anabáze na letišti, vás od dovolené na Zanzibaru neodradí a k nám na ostrov zavítáte a svou dovolenou si například zatraktivníte cestou na safari za těmi všemožnými slony, žirafa, lvy či hrochy.