Jak vhodně zkombinovat Zanzibar a safari?

Zejména v posledních letech bývá pro našince cesta na africkou pevninu za velkou africkou faunou v rámci dovolené na Zanzibaru už zcela integrální součástí dovolené. Sám se přípravě safari věnuji už od roku 2018, čili nejdéle a ze všech českých a slovenských kolegů působících na ostrově. 

Za ty dlouhé roky se tenhle fenomén značně rozšířil. Pamatuji si to relativně skromné začátky, kdy jsem s tím začínal až k dnešním číslům.

Ono se není moc čemu divit, protože to typické africké safari, o kterém každý v minulosti už mnohokrát slyšel se zkrátka stalo velmi dostupnou kratochvílí. 

Objektivně lze říct, že nikdy v minulosti nebylo snažší ani levnější. 

Zanzibar se stal za posledních cca 6 let velmi vyhledávanou destinací, nejen Čechoslováků, ale ostatně lidí z celého světa. A ta propojenost s pevninskou Afrikou je prostě daná. Zanzibar a Tanzánie jsou federace, což způsobuje fakt, že při cestě na safari není nutné řešit jakékoliv další vízum ani očkování. Máte prostě to stejné jako na Zanzibar. 

Historický „americký“ způsob je přijet implicitně na safari, pravděpodobně do Serengeti, zde pobýt klidně i týden a pak si dát několik málo dní na relax na Zanzibaru. Evropané to mají obráceně. Pro ně je primární Zanzibar a safari je zpestření. Já tomu tedy říkám, že jde spíše o velké zatraktivnění dovolené.  Kompletní nabídka safari je ZDE

A jak bych si dovolenou za Zanzi udělal já v momentě, kdy mám znalosti o ostrově, které mám?

Letím na Zanzibar, buďto sólově nebo přes CK, čímž mám ohraničený pobyt a někam doprostřed si to safari nasadím. 

Pokud mám dovolenou zařízenou přes cestovku a můj pobyt má zpravidla jen cca 7 nocí, je nejvhodnější jednodenní safari, případně na jednu, maximálně dvě noci. Protože si prostě nechcete ubírat z těch dnů, které máte zaplacené v hotelu.

Nicméně, najdou se i výjimky a ostatně není jich málo, které si dají safari jako primární cíl a ze sedmi nocí na Zanzibaru stráví tři právě na safari. 

Pak jsou tu ti, kteří s CK nejedou a mají proto variabilitu si s termíny i lokacemi hýbat, jak chtějí. Tady klienti už roky využívají mé služby zdarma úschovy zavazadel po čas safari a transferu mezi hotely.

V reálu to funguje tak, že přijedeš se svojí rodinou, partnerem nebo partou na Zanzibar, dáš si něco kolem pěti nocí v hotelu X (dejme tomu v oblasti Kendwa nebo Nungwi - kde je aklimatizace na zdejší podmínky o něco snažší vzhledem k velké nabídce all-in hotelů - ale není to podmínkou), načež po těchto třeba pěti nocích začne vaše safari. 

Řidič vás vyzvedne u toho hotelu včetně všech vašich věcí, odveze na letiště. Následně pak vaše zavazadla ukládá u mě v kanceláři, kde jsou v bezpečně a pod zámkem po celou dobu, co jste na safari. Jakmile se další den nebo i o několik dní později vracíte, čeká na vás na letišti s naloženými kufry a odváží vás do nového hotelu Y v jiné části ostrova. 

Vy tak poznáte vícero (minimálně dvě) oblasti ostrova - například pobřeží, kde není odliv (Nungwi/Kendwa) a pak kde odliv je a kde to má zase jiné kouzlo, například Jambiani nebo Paje. Velký článek o odlivech a přílivech na ostrově najdete ZDE

Vedle bezpečné úschovy a vyřešení zavazadel i následných transferů mezi hotely hlavně nemusíte platit noci nebo více nocí v hotelu, ve kterém během safari nejste. Popisy několika hotelů, které osobně znám na severu ostrova najdete ZDE, na východě Zanzibaru ZDE a na jihovýchodě zase ZDE

Během první poloviny pobytu na ostrově můžete vyrazit na jeden nějaký výlet a v druhé polovině pak na druhý. Vyberete-li si dobře poskládané výlety, k tomu si přidáte safari a poznáte dvě různé části ostrova (odlivovou a bezodlivovou), nezůstane mnoho míst nebo lokací, které by vám zbývali a máte to pokryté v podstatě úplně celé a celkový zážitek z dovolené o moc víc komplexnější být ani nemůže. 

Next
Next

Zanzibar a očkování? Co jídlo? A jaké léky s sebou?