Jak to s tím Ramadánem na Zanzibaru vlastně je? 

Nedávno (březen 2024) jsem publikoval malý příspěvek o Ramadánu, tedy islámském svatém/postním měsíci. Zkusím tento text roku rozvinout a přiblížit vám, jak to tu na Zanzibaru může a nebo bude vypadat.

Prosím neberte mě za každé slovo v článku, pokud nebude veškerá pojmologie úplně košer - religionistika nikdy nebyla mojí silnou stránkou :)

Nicméně věřím, že aspoň laicky se mi to podaří popsat, kdy budu čerpat ze svých i zprostředkovaných zkušeností a veřejně přístupných internetových zdrojů. 

Ramadán je období, kdy by se každý muslim měl postit. Kdy přesně začíná a končí stanovuje islámský lunární kalendář. V islámu patří půst mezi pět pilířů tohoto náboženství a je aktem víry, výrazem očisty, prohloubení sebeobrazu ve víře, připomenutím boží moci a duchovního spojení s ní.

Slavení svátku je určováno podle islámského kalendáře, který se liší od běžně užívaného gregoriánského kalendáře. Na rozdíl od gregoriánského, který je solární, ten islámský je lunární, skládající se z dvanácti měsíců, z nichž každý má dvacet devět nebo třicet dní. Je proto kratší než gregoriánský, s rozdílem přibližně jedenácti dnů v rámci celého roku.

To znamená, že události jako je svátek Ramadán přicházejí každý rok v jiný čas. 

Přesný začátek Ramadánu není stanoven pevně dopředu, ačkoliv lze přibližně určit, kdy začne. Skutečný start je potvrzen až vyhlédnutím srpku nového měsíce na obloze. To znamená, že muslimové čekají na jeho viditelnost, aby oficiálně zahájili období postu Ramadánu.

Islámský kalendář a jeho závislost na lunárním cyklu dodává Ramadánu zvláštní duchovní a kultovní rozměr. Tento svátek je tak nejen obdobím postu a modlitby, ale i obdobím očekávání a spojení s přírodou a vesmírem. Muslimové sledují znamení v nebi a vnímají změny ve fázi měsíce jako součást své víry a rituálů.

Svátek oslavován po celém islámském světě, především v zemích Blízkého východu a Severní Afriky. Mezi časté země, kde se dodržuje půst, patří Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty a Turecko (s různou mírou striktnosti), no a samozřejmě i Zanzibar. 

Pro cizince a lidi jiného vyznání platí v těchto zemích určitá pravidla, která se týkají respektování náboženských zvyklostí. Na veřejnosti by neměli jíst, pít, kouřit, nebo se nevhodně oblékat během půstu. Porušení těchto pravidel může mít za následek upozornění, pokuty a dokonce i vězení pro turisty.

Na Zanzibaru to tak striktní není, nikdo vás nezavře a nebude skoro určitě ani pokutovat, ale dodržovat by se to spíše mělo.

Během Ramadánu mohou mít některé podniky a noční kluby omezenou provozní dobu. Během dne je obvykle zakázáno přehrávání hudby a podávání alkoholu je povoleno až po západu slunce.

Města a vesnice v muslimských zemích během dne obvykle působí klidně, avšak po setmění se můžete setkat s oslavami, hostinami a dalšími večerními aktivitami, včetně hudby a debat na různá témata.

Letošní rok (2024) všechno začne 10. nebo 11. března. A co od toho očekávat z pohledu turisty u nás na Zanzibaru?

Pokud budete v klasickém hotelu, poznáte to jen minimálně nebo skoro vůbec. Restaurace i bary jsou otevřeny zcela běžně. Sem tam se může přes den konat nějaká drobná, ale veskrze nijak omezující výjimka. Pokud nejste v resortu a jste proto odkázáni na stravování ve veřejných restauracích, může nastat trošku problém.

Avšak vzhledem k tomu, že Zanzibar je hodně turistický ostrov, vždycky bude existovat nějaká možnost jak se najíst a napít. Stravování může být třeba lehce komplikované během výletů, ale zkušený a dobrý průvodce by si s tím měl umět poradit a konzumaci jídla a pití během dne v klidu umožnit, abyste nestrádali. 

Veřejné restaurace, které si vyjednali výjimku budou přes den fungovat v různě omezeném režimu, to znamená, že bude otevřená jen ta část, která se dá nějak zakrýt například závěsy nebo je nad úrovní ulice, aby jídlo a pití nebylo vidět. Asi jako pití alkoholu v USA na ulici v papírovém pytlíku. Každému je jasný, co tam máš. V levelu pokrytectví si to moc nezadá :D

Pití vody nebo jiných nápojů v průběhu dne, zejména ve Stone Town, kde je největší hustota lidí by u turistů mělo být jakš takš tolerováno, ale není potřeba to přehánět a napít se třeba, když kolem není moc lidí a zbytečně “neprovokovat”. 

Oficiálně to ale dovolené není vůbec. Na pláži je to jiné, tam jsou pravidla docela uvolněná a mělo by to tak nějak fungovat relativně normálně, i když můžete narazit na zavřené podniky nebo jiné restrikce - to se dá takto těžko odhadnout - každý podnik to bude mít nastavené trochu jinak. 

Na výletech mimo běžné obyvatelstvo, jako do laguny Maalum, k ostrovu Mnemba, do Jozani, na farmu koření a tak podobně, by to mělo být víceméně bez komplikací. Co se týče dress-code, tak stávající pravidla jsou, zase zejména ve Stone Town, o něco přísnější a vedle zahalených kolen u žen by měli mít zahalené i ramena.

Ale opět, pokud to tak nebude, nic se nestane - ta benevolence místních vůči turistům je docela vysoká. Ale respekt každého z nás vůči jejich zvyklostem by měl velet tato očekávání následovat. 

Poslední roky jsme si zvykli, že Ramadán v podstatě nic neovlivňoval, protože vycházel na období dešťů. Naposledy do turistické sezony zasáhl někdy v roce 2016, kdy byl v červnu, tedy na startu sezony.

Pak ale „putoval“ přes květen a duben až se zase dostává do doby, kdy to sezonu ovlivňovat bude. Letos naštěstí ještě zatím jen okrajově, protože březen už je brán jako takový dojezd, někdo už tomu říká dokonce „off season“, ale v následujících letech to budou jiné výzvy! :) 

—-

Další detaily a poznání Ramadánu více do hloubky najdete v odkaze ZDE.


Příští rok 2025 začne Ramadán přesně 1/3, v roce 2026 18/2 a následně pak: 

8/2/2027

28/1/2028

16/1/2029

5/1/2030 a ve stejném roce pak dokonce už na Vánoce a to 26/12/2030. 

Zkrátka a dobře, není čeho se nějak extrémně obávat, zkrátka jinej kraj, jinej mrav a je dobré o tom vědět, počítat s tím, v duchu se na to připravit a třeba se na to i těšit jako na poznání jiné kultury. A nebo na toto období brát zkrátka resort a mít to na salámu (samozřejmě vepřovém) :D 


Foto: Úvodní snímek Měsíce jsem udělal osobně na teleobjektiv při začátku Ramadanu 2021. Zbylé obrázky jsou ilustrační z volně použitelných zdrojů.

Previous
Previous

Pár rad, jak si nejen na Zanzi poradit s check-inem v hotelu

Next
Next

ROZHOVOR: Český resort Tulia z pohledu GM Lukáše Šinogla - 2. část