TANZANIT: 1000x vzácnější, než diamant i vhodný investiční nástroj

Blesk udeřil do stromu uprostřed savany, plameny se rozzářily do fialové a rozžhavily skály, které se nacházely v jeho blízkosti. Masajové, kteří tento úkaz viděli, byli naprosto ohromeni, protože náhlý záblesk barev, který vznikl ve spojení s bouří, byl pro ně znamením něčeho výjimečného.

Od té doby přikládali Masajové tanzanitu zvláštní význam a věřili, že v sobě ukrývá magickou energii, symbolizuje sílu bouře a přináší štěstí a prosperitu těm, kteří ho nosí. Takhle nějak zní starodávná legenda, která dala vzniknout kamenu, kterému dnes říkáme tanzanit a o kterém bude dnešní obsáhlý článek.

Už když jsem na ostrově před mnoha lety začínal, nemohl jsem si nevšimnout mnoha obchodů prodávajících zlatnické výrobky a tanzanity – modré kameny. Zejména ve Stone Town je takových obchodů hned několik. V rámci možností jsem se o tanzanity začal více zajímat.

Prošel jsem několik obchodů, až jsem postupně přes nemálo referencí z několika high-endových hotelů došel a zakotvil u jednoho specifického – ten se sice neblýská tak jak mnoho jiných kolem, ale ani k tomu nemá důvod. Jeho přednosti jsou totiž úplně jinde.

Elias Jewellers je jediný obchod, který na celém Zanzibaru prodává šperky, které sám vyrábí a není jen přeprodejce, jako ostatní shopy, na které lze ve Stone Town narazit. 

Toto zjištění jsem si pak i zpětně ověřoval, ale až teď, v lednu 2024 jsem měl tu čest a možnost z důvodu přípravy tohoto článku zavítat do dílny, kde se s tanzanity (a nejen s nimi) pracuje a kde z hrubého kamene vznikne nádherný a signifikantní modrý šperk.

Ještě před tím se podíváme na některá fakta. Nejprve zamíříme do druhé poloviny šedesátých let minulého století, přesněji do roku 1967, kdy se ve východní Africe odehrál objev, který otřásl světem drahých kamenů. Tanzanit, který v době objevu zatím nesl pouze odborný název „blue zoisite“ se vynořil s ohromující vzácností.

Záhy se totiž zjistilo, že jde o nerost, který vznikl za velmi unikátních podmínek před mnoha miliony let a nikde jinde na světě takové podmínky nenastaly. Jeho modrofialová barva a unikátní lesk vyvolávaly nadšení u šperkařů, sběratelů i obdivovatelů krásy drahých kamenů.

Tento objev nejen posunul hranice toho, co bylo dosud známo, ale také otevřel nové možnosti pro tvůrce šperků po celém světě.

Tanzanit se stal synonymem elegance, vzácnosti a samozřejmě krásy, což ho katapultovalo na špičku seznamu nejcennějších drahokamů planety.

V tomto článku je krásně v několika odstavcích popsáno, jaké jsou faktory, které kataputovaly tanzanit mezi spolehlivé investiční nástroje.

Jde o kámen, který se svojí čistotou a barvou rovná safíru a jeho modrofialový lesk je tak jemný, až nezaměnitelný. Tanzanit není jenom velmi vzácný, ale jeho naleziště je omezené. Odborníci na geologii odhadují, že zásoby Tanzanitu na Zemi se mohou vyčerpat do deseti let.

Vyskytuje se totiž pouze na jediném místě na planetě, hluboko v Tanzanii, nedaleko hory Kilimandžáro a celá těžební oblast činí jen dvanáct kilometrů čtverečních. Geologové taktéž tvrdí, že šance najít tento kámen mimo tuto oblast je menší než jedna ku milionu. Díky omezeným zdrojům je tedy tanzanit 1000x vzácnější než diamant.

Člověk si asi položí otázku, proč tedy tanzanit není mnohem dražší, než diamant - zcela logicky. Je to dáno zejména jménem a pověstí diamantu. Kolik knih, písní nebo třeba filmů bylo vytvořeno o diamantech a kolik o tanzanitech. Kolik lidí zemřelo kvůli diamantům a kolik kvůli tanzanitům? V obou případech nepoměrně více o diamantech. Oba dva kameny jsou velmi drahé a vzácné, ale za diamanty je mnohem delší a pestřejší historie.

Byl to masajský domorodec Ali Juuyawatu, kdo se právě v roce 1967 poprvé podělil o tento nález modrofialového křišťálu s prospektorem, který tou dobou v oblasti hledal rubíny.

Zpočátku se všeobecně myslelo, že jde o neobvykle zářivé safíry, ale brzy se potvrdilo, že nové drahokamy jsou daleko složitější, svojí barvou lákavější a exotičtější. Nevědomky narazil na kámen, který svět ještě neviděl, na drahokam, který zůstal zatím nepojmenován.

O rok později se nového drahokamu ujala legenda šperkařského světa – Henry B. Platt – prezident společnosti Tiffany & Co, který jej pojmenoval právě podle místa nálezu v Tanzánii, tedy Tanzanit, a představil ho s velkou slávou veřejnosti. V roce 2001 se v USA Tanzanit umístil na druhém místě v žebříčku nejoblíbenějších barevných drahokamů hned po safíru a poptávka po něm prudce vzrostla.

Dokonce předstihla prodej všech ostatních barevných drahých kamenů. V roce 2002 byl Tanzanit povýšen na prosincový kámen narození. Jeho vzestup k této poctě byl vyjádřen přidáním do oficiálního seznamu šperkařského průmyslu. Zaujal tak své místo v historii jako první nový přídavek po mnoha desetiletích.

Teď ale zpět k dílně a prodejně šperků a tanzanitů Elias. Domluvil jsem se panem Farookhem Eliasem, tedy nejstarším z rodu, který tuto značku vede, že mohu navštívit jeho dílnu. Známe se už dlouhou dobu, a ačkoliv obchod vede poslední roky jeho syn Anwar, jsme stále v kontaktu.

Když mívám zájemce o koupi tanzanitů, mnohdy se nám věnuje právě přímo on. Pan Farook Elias je vskutku ctihodný občan Zanzibaru a mnoho lidí jej zdraví „šikamo“, což je pozdrav pro člověka, který je společností velmi vážen.

Nákup tanzanitů, těch opravdu skutečných, cenných až investičních, není otázka několika minut, aby se dal zvládnout v rámci výletu ve Stone Town. 

Ceny jsou hodně vysoké a je potřeba tomu věnovat dostatečný čas. Když klient projeví vážný zájem, že v obchodě hodlá investovat i několik tisíc dolarů, což není výjimka, dokážu si vyhradit čas a při nákupu pomáhat s překladem.

Samozřejmě, lze všude kolem najít obchody, kde prodávají nějaké výrobky z tanzanitů za nízké stovky dolarů nebo dokonce za desítky. I zde by stále mělo jít o tanzanity, ale ruku do ohně za to rozhodně nedám. Jde spíše o dražší suvenýr, než o investici nebo o rozšíření “rodinného stříbra”. 

Samotného mě v dílně zajímalo, jak to tedy s těmi tanzanity a jejich selekcí je. Pan Elias mi představil jednoduchý zběžný výpočet, ze kterého vyplynulo, že z 1 kilogramu surových tanzanitů vznikne přibližně 20 gramů tanzanitu té nejvyšší, tedy investiční kvality – AAA.

Těch zbylých 980 gramů jsou tanzanity různé, ale nižší kvality. Ve zkratce si lze představit sestupnou škálu: AAA, AA, A, AB, B, BC, C a tak dále. Aby kámen mohl být označen právě třemi áčky (AAA) musí splňovat na nejvyšší úrovni několik kritérií, z angličtiny pochází termín “4C”, tedy: cut (řez), clarity (čistota), color (barva) a carat (karáty).

Řez musí být perfektní podle některého ze šperkařských standardů (emerald, oval, triangl, circle, atp). Vynikající brus znamená, že kámen dobře odráží světlo a tvoří tak maximální možnou brilanci.

Barva nesmí být ani příliš tmavá (extrémně tmavě fialová) ani moc světlá (pomněnková) a musí v protisvětle odrážet několik odstínů. Hloubka barvy se pohybuje v rozmezí od výjimečné, živé, intenzivní, středně intenzivní až po bledou. Tanzanity se dělí do jedné z pěti různých barevných klasifikací v závislosti na intenzitě barvy, bez ohledu na to, zda jsou více fialové nebo modré.

Kámen zároveň musí být čistý a čirý, bez prasklin, bublinek nebo jiných nečistot. Čirost se pohybuje od vnitřně bezchybné, čisté, přes mírně a středně, až po silně zakalené.

Na závěr je důležitá jeho hmotnost, tedy karáty.

1 gram takto čistého, vybroušeného a ideálně zbarveného kamene má 5 karátů. A přesně to určuje cenu, kterou lze ukázat na jednoduchém výpočtu: 1 karát kamene v kvalitě AAA stojí cca $200-$350, 2 karáty $400-$550 a 3 karáty $500-$675. Čili kámen o hmotnosti 1 gram (5 karátů) bude velmi snadno přesahovat tisíc dolarů ($1000).

A to se pořád bavíme o samotném kameni, dále se musí započítat kov, do kterého je kámen osazen. Někdo preferuje bílé zlato, jiný žluté nebo růžové. Samozřejmě lze aplikovat i jiné, alternativní kovy jako je stříbro nebo platina.

Zlato a platina jsou velmi drahé a do stříbra vám správný zlatník tanzanit o nejvyšší kvalitě nikdy neosadí, anebo velmi nerad. To je jako kdybyste chtěli dát extrémně drahá litá hliníková kola na starou Fabii, kdy jen ta kola mají násobně vyšší cenu i hodnotu – taky to nebude dávat smysl.

Při nákupu tanzanitů je nezbytné obdržet oficiální certifikát, který může vystavit pouze autorizovaný prodejce s číslem a všemi detaily o kameni, jako je jeho hmotnost, karáty, kvalita a dalšími podrobnostmi. Obchodník musí být autorizovaný buď uznávaným institutem, nebo certifikovaným pověřovacím listem, gemologem nebo hodnotitelem drahých kamenů.

Zlatnictví Elias, které jsem zde zmiňoval, se kterým roky spolupracuji a kde jsem teďka měl tu čest podívat se na samotnou práci s tanzanity, založil pan Farook v roce 1963 a navázal tak na starou rodinou tradici.

Během let také prošel několika stážemi a pracovními či obchodními aktivitami v Evropě (Německo, Belgie) a v Severní Americe (New York) a neustále budoval a posouval tuto značku. Jeho manželka Amina, která je též zlatnice a šperkařská návrhářka figuruje ve vedení od roku 1988 a od roku 2003 i jeho syn Anwar.

V průběhu posledních let obchod významně expandoval a nyní značku Elias vedle dvou prodejen v centru Stone Town můžete najít i v luxusních hotelech: Tulia, Zuri, Melia, Konokono a nově taky v odletové hale zanzibarského letiště.

Hlavní obchod najdete na stejné ulici (Kenyatta Rd), jako dům, kde se NEnarodil Freddie Mercury. Nad tímto domem je hned pošta a za touto poštou pořád na stejné straně se obchod Elias nachází. Je to tak 200 metrů od Mercuryho. 

Všechny šperky vyrábí přímo na ostrově nedaleko historické části Stone Town, kde vede svoji dílnu. Zaměstnává tým lidí od pracovníků se surovými materiály, přes ty, které taví zlato nebo jiné kovy, až po zlatníky, kteří brousí a dokončují finální šperky.

„Používáme jak moderní technologie, tak i staré a tradiční nástroje. Tohle řemeslo se nedá naučit přes víkend, proto mám tým lidí, z nichž někteří jsou u mě víc jak dvacet let a jiní mají dlouhou předchozí brusičskou nebo zlatnickou kariéru z jiných zemí, především z Indie,“ shrnuje pan Elias při pohledu na svou dílnu.

Tomuto obchodu důvěřuji také proto, že jeho certifikáty jsou ověřené. Jedna klientka, která si odvezla investiční kameny v hodnotě přesahující deset tisíc dolarů, si vše nechala v Německu prověřit a porovnat. Spolková laboratoř vše potvrdila. Klienty do obchodu i po této potvrzovací zkušenosti rád a s čistým svědomím posílám nebo doprovázím.

Další zajímavosti o tanzanitu

  • Barvy tanzanitu mají někdy symbolický význam. Modrá barva je spojována s klidem a harmonií, zatímco fialový nádech přidává nádech luxusu a královské důstojnosti.

  • Jeden z největších nalezených tanzanitů se nachází i v britské koruně (St. Edwards Crown), která byla naposledy použitá při korunovaci Karla III. loni v květnu.

  • Někteří věří, že tanzanit má astrologickou sílu a může přinést klid a harmonii svému nositeli. Má být spojen s posilováním duchovních vlastností a povzbuzováním intuice. Další zase věří, že tanzanit má mystické vlastnosti, jako je schopnost otevírat třetí oko a podporovat meditaci. Tato pověra dodává tanzanitu nádech tajemství a duchovní hloubky.

  • Tanzanit je relativně měkký kámen (má hodnotu 6,5-7 na Mohsově stupnici tvrdosti), což znamená, že vyžaduje opatrný přístup při zpracování a nošení. Je důležité vyhnout se nárazům a kontaktu s tvrdými předměty.

  • Modrá barva tanzanitu je nejčastěji spojována s královskou modří. Jeho odstíny se mohou pohybovat od světle modré až po hlubokou indigovou. Co tanzanit výrazně odlišuje, je tzv. trichroismus – schopnost kamene zobrazovat tři různé barvy při pohledu pod různými úhly.

  • Tanzanit se vyskytuje pouze v jediném místě na světě – v pohoří Merelani Hills v Tanzanii. Tato lokalita je jediným zdrojem tohoto vzácného drahokamu.

  • V Merelani Hills, je známá i jako "zlatá zóna" kvůli kombinaci tanzanitu a žlutých zirkonů, které se tam také vyskytují. Tato kombinace barví půdu těžební oblasti do zlatavých odstínů.

  • V kulturách masajských pastevců, kteří byli prvními objeviteli tanzanitu, byl tento kámen považován za talisman a měl ochraňovat nositele před zlými silami a nemocemi.

  • Odhady se různí, ale lze vysledovat společný jmenoval v tom, že zásoby tanzanitů dojdou a většina z nás, kdo toto čte, se tohoto oznámení dožije. Proto je tanzanit (té nejvyšší kvality) ne nadarmo považován za skvělý nástroj na investici nebo uchování hodnoty.

Zdroj všech fotografií: Osobní archiv

Previous
Previous

Svatba na Zanzibaru

Next
Next

Gastro scéna v Paje a okolí