Velká pětka na safari je jasná. A co taková hnusná pětka?
Vy, kteří míříte na safari, zejména to větší safari, které se odehrává v národních parcích jako je Tarangire, Ngorongoro nebo zejména Serengeti, určitě toužíte vidět takzvanou „Velkou pětku“. Někdo to má jako příjemný bonus, pokud se mu to poštěstí, někdo se za tím žene, jak za ženským orgasmem :D
Každopádně spatření všech pěti druhů této pětky patří k velkým životním zážitkům. Avšak nikdo vám to nemůže nikdy garantovat. Schválně dokážete si teďka aspoň pro sebe, bez toho, aniž byste četli dál, vyjmenovat, která ta zvířata do velké pětky patří?
Někdo v hlavě hledá to největší, co lze v africké savaně spatřit a to slona, hrocha nebo žirafu. Tak to ale není. Označení VELKÁ PĚTKA patří pěti druhům, které v minulosti bývalo těžké ulovit při pěším lovu. Patří sem slon africký, lev pustinný/kapský, buvol africký/kaferský, levhart skvrnitý a nosorožec dvourohý. Zejména zařazení tohoto druhu nosorožce je z důvodu, že je ze všech druhů nejagresivnější. Ačkoliv lov těchto zvířat už není tak běžný, jako v minulosti, přešlo označení „Velká pětka“ spíše mezi turisty.
Lva, slona i buvola lze vidět relativně běžně prakticky ve všech národních parcích. Avšak i mě se stalo, že na slona jsme neměli štěstí ani v Serenegeti. Nosorožec je v Tanzanii k vidění prakticky jen ve dvou parcích a to v Ngorongoro, avšak ani zde to nikdy není ani zdaleka jistota a pak v Mkomazi, kde však nežijí tak úplně volným způsobem, i když volnosti mají hodně a také je nezbytné je v krajině hledat.
Dalším členem této party, který je považován za hodně vzácného je levhart. V Serengeti se na něj dá docela dobře narazit a asi vždycky jsme aspoň jednoho měli, avšak v poslední době mi klienti docela občas hlásili, že jej zahlédli i v Saadani nebo Selous. Detailnější popisy zvířat, která se v Tanzánii na safari vyskytují najdete ZDE.
MALÁ PĚTKA
Vedle kultovní velké pětky tu máme ale ty pětky ještě dvě. Začněme tou „malou“. Možná jste o ní někteří slyšeli, avšak vy, kteří ještě ne, tak si schválně zkuste říct, co by tam asi mohlo patřit, aniž byste očima sklouzli na další řádky. Jednoduché to úplně není. Jde v podstatě o malá zvířata většinou sdílející prostor s těmi velkými. Kromě životního prostoru s nimi ale sdílejí hlavně jméno/název. Zde je potřeba použít jejich anglická označení. Jsou to Elephant Shrew, Buffalo Weawer, Rhino Beetle, Leopard Tortoise s Ant Lion.
Teďka si je vezmeme jednoho po druhým. Elephat Shrew, česky Bércoun Petersův. Jde o malý druh hlodavce, žijící v křoviskách. V Tanzanii se vyskytuje pouze na východním pobřeží, tedy v NP Saadani a v oblasti Tanga. Větší šanci jej vidět ale budete mít v národní parku Jozani na Zanzibaru, kde jej vidím při každé druhé nebo třetí návštěvě. Průvodce s oblibou říká: „Zanzibar elephant“.
Dalším zástupcem je ten, jenž nosí jméno po buvolovi, tedy anglicky Buffalo Weawer. Jde o malého ptáka - snovače. Aby to nebylo jednoduché, nejde o ten druh ptáka, který často žije v symbióze právě s buvoly nebo třeba žirafami - to je zase Klubák žlutozobý (Oxpecker). Tento se pohybuje po zemi, kde hledá semena rostlin nebo hmyz a žije v korunách stromů, kde si staví hnízda.
Pokračujeme dál a tentokrát tu máme i českou spojitost ve jméně a to z anglického Rhino Beetle uděláme velmi snadno nosorožčíka, jednoho z největších brouků, který je charakteristický svým rohem velmi podobným právě nosorožci. Obrovskou zajímavostí u tohoto malého živočicha je jeho proporcionální síla. Dokáže totiž uzvednou předmět 850x těžší, než je on sám, tedy u člověka by šlo o schopnost uzvednout holýma rukama 65-70 tun těžkou věc, tedy například lokomotivu nebo velký bojový tank.
Dalšího člena téhle party byste asi přiřadit dokázali. Jde o Želvu leopardí (pardálí). Zbarvení jejího krunýře totiž velmi nápodobně připomíná právě zbarvení leoparda, byť trochu fantazie potřeba je. Přirozeně se vyskytuje v savanách, kde se na safari pohybujeme a řidiči musí být docela pozorný, aby ji občas na cestě nerozjel. V Česku je k vidění v mnoha zoologických zahradách.
Posledním zástupcem je takzvaný Ant Lion. To jste mnozí ještě neslyšeli ani v češtině. Leda v nějakém televizním soutěžním pořadu. Je to Mravkolev skvrnitý. A se lvem má společnou jen část jména. Jde o druh hmyzu, kdy se z larvy vyvine létající tvor s černými skvrny na křídlech. Navíc zpravidla ani v Africe nežije, ale vyskytuje se v jižních částech Evropy.
HNUSNÁ PĚTKA
A to nejzajímavější na závěr. Na safari tímto seznamem bavím klienty a hledání všech pěti zástupců takzvané „hnusné pětky“ je mnohdy zábavnější, ale taky snažší, než pověstné velké pětky. Navíc zástupci téhle grupy jsou k vidění ve většině parků, i v těch menších. Stejně jako v předchozích případech, dokážete si právě teď v hlavě říct, jaká všechna zvířata by do téhle skupiny mohla patřit? První už vidíte na obrázku a člověka napadne prakticky hned, ale co ti zbylí?
Takže první je tedy jasný. Je to hyena. Do čeledi hyenovitých patří tři druhy: hyena pruhovaná, hyena hnědá a hyena skvrnitá. Všechny tyto tři druhy se liší velikostí a hrají významnou roli v africkém ekosystému. Často hodují na zbytcích jiných predátorů a také samy loví. Právě požírání mršin, které se různě povalují po jiných predátorech, si hyena vysloužila přízvisko „doktor safari“, protože takto, nejspíš nevědomky, zamezuje, aby se prostředím z tlejících těl zvířat šířily choroby a bacily.
Dalším mrchožroutem nemůže být nikdo jiný, než Sup africký. Ten žije ve skupinách, avšak zpravidla ne větších, než deset jedinců. Ačkoliv jeho čichové schopnosti nejsou nejlepší, má výjimečně ostrý zrak, na který spoléhá při pátrání po potravě, vidí totiž na hodně velké vzdálenosti.
Prakticky všichni mu říkáme „Pumba“, protože každý z nás viděl Lvího krále. Sice ho považujeme za něco roztomilého, avšak tady prostě spadá do kategorie hnusných. Nedá se holt nic dělat :D Jde o Prase bradavičnaté. Narazíme na něj prakticky vždycky na všech safari. Například v Saadani žijí poblíž vesnice, která je nedaleko od Lodge, kde klienti nocují. Nikdy není samo a vždycky má poblíž nějakého dalšího člena rodiny.
Nejdůležitějším tvorem, který obývá nejen pláně Serengeti je Pakůň žíhaný. Jsou jich vysoké statisíce, uvádí se čísla i přes milion jedinců. Jde v podstatě o obrovský pohyblivý bufet pro šelmy. Pakůň žije v podstatě jen na základě instinktů, které mu říkají, že má furt jen jít, jíst a pít. Nic jiného. Takhle celý život dokola. Dokud neumře nebo se nestane něčí snídaní. Tvarem těla zvláštní zvíře, navíc s „komickou“ bradkou. Asi proto sem patří.
Na závěr druh ptáka, který asi není všem tak úplně známý. Jde o Čápa marabu. Obývá velká část subsaharské Afriky a není vůbec těžké na něj narazit. Typický je pro například pro národní park Selous. Zajímavostí je, že vzácně byl pozorován i v Česku. Asi nějaká samička našeho „českého“ čápa, která přes zimu tráví čas v Africe potřebovala ošklivější kámošku, aby ona vypadala lépe :D
Věřím, že jsem vám dal několik možností a tipů, co na safari hledat a pozorovat.
Všechny fotografie zde použité pochází: a) z vlastního archivu, b) z volných licencí.